Tanko crevo | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tanko crevo". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
УНИВЕРЗИТЕТ У ПРИШТИНИ
МЕДИЦИНСКИ ФАКУЛТЕТ
СЕМИНАРСКИ РАД
ИЗ АНАТОМИЈЕ
ТЕМА:
ТАНКО ЦРЕВО
Студент:
Кососвска Митровица, 2014.
САДРЖАЈ:
1. ТАНКО ЦРЕВО 3
1.1 -ДВАНАЕСТОПАЛАЧНО ЦРЕВО ИЛИ ДУОДЕНУМ- 4
1.2 -ГРАЂА ЗИДА- 5
1.3 -СУДОВИ - 6
1.4 -ЖИВЦИ - 6
2. СЛОБОДНО ПОКРЕТНИ ДЕО ТАНКОГ ЦРЕВА ИЛИ ЈЕЈУНОИЛЕУМ 7
2.1 -ДИМЕНЗИЈЕ- 8
2.2 -СПОЉНИ ИЗГЛЕД- 8
2.3 –OДНОСИ- 9
3. ПЕРИТОНЕУМ 10
3.1 -ГРАЂА ЗИДА- 10
3.2 -СУДОВИ- 12
3.3 -ЖИВЦИ- 12
4. Литература………………………………………………..…………………………………………………………………………14
1. ТАНКО ЦРЕВО
Танко црево (лат. intestinum) – црево код човека.Танко црево се пружа од желуца до дебелог црева,дуго је око 5 m.
Састављено је од три ткивна слоја:
спољни (seroza)
мишићни (muskularni)
унутрашњи – слузокожа (mucosa).
Дели се и на три дела :
Дванаестопалачно црево или дуоденум
Празно црево или јејунум
Криво црево или илеум који се улива у цекум, почетни део дебелог црева
У танком цреву се под утицајем великог броја фермената, које луче гуштерача и слузокожа танког црева и жучи из јетре врши највећи део варења, као и ресорпција сварених састојака. Дуоденум представња почетни,ретроперитонеални и зато непокретни део танког црева,док јејунум и илеум сачињавају заједно интраперитонеални,слободно покретни део танког црева( intestinum tenue mesenteriale )
1.1 ДВАНАЕСТОПАЛАЧНО ЦРЕВО ИЛИ ДУОДЕНУМ
Дванаестопалачно црево (лат. Duodenum) је цеваст орган дигестивног тракта који спаја пилорични део желуца са почетком јејуналног дела танког црева.Дуоденум је почетни,најкраћи и најшири део танког црева у коме се обавља највећи део хемијске дигестије унете хране. Латински назив дуоденум потиче од : duodenum digitorum (дванаест палаца).
Дванаестопалачно црево или дуоденум има облик латиничког слова C, који се пружа од излазног отвора желуца (pylorus)до дуодено-јејуналног угла (flexura duodenojejunalis),где се наставља празним цревом или јејунумом.Од осталог дела танког црева дуоденум се разликује: својом непокретљивошћу,јер је с изузетком свога горњег дела ретроперитонеалан орган,својом мањом дужином и јачим калибром,присуством Брунне-ових жлезда (glandulae duodenales ) у својој слузокожи,као и са својом непосредном везом са изводним каналима панкреаса (ductus pancreaticus и ductus pancreaticus accessorius) и јетре (ductus choledochus)
Дужина дуоденума или дванаестопалачног црева креће се између 27 и 30 cm,што у дужинској мери одговара дужини од 12 палаца (1 палац износио је 0.0255m) одакле и потиче назив овог дела танког црева.Калибар дуоденума је шири но код осталог дела танког црева ,он износи око 5cm , а сужава се идући ка његовом завршном делу,где мери 3cm.На свом путу од пилоруса дo јејунума дуоденум менја четири пута свој правац ,отуда му се и разликују четири дела :
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET