Prva pomoć, njega i liječenje bolesnika sa kraniocerebralnim povredama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prva pomoć, njega i liječenje bolesnika sa kraniocerebralnim povredama". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ПОЉОПРИВРЕДНА И МЕДИЦИНСКА ШКОЛА
БИЈЕЉИНА
МАТУРСКИ РАД
ТЕМА: ПРВА ПОМОЋ, ЊЕГА И ЛИЈЕЧЕЊЕ БОЛЕСНИКА СА КРАНИОЦЕРЕБРАЛНИМ ПОВРЕДАМА
БИЈЕЉИНА, AПРИЛ 2013.
САДРЖАЈ
УВОД 3
1. Краниоцеребралне повреде 4
1.1. Повреде поглавине 4
1.2. Преломи лобање 4
1.3. Повреде мозга 5
1.4. Епидурални и субдурални хематом 8
2. Прва помоћ, њега и лијечење болесника са краниоцеребралним повредама 9
2.1. Прва помоћ болеснику са краниоцеребралним повредама 9
2.2. Њега и лечење болесника са краниоцеребралним повредама 12
2.2.1 Лечење лаких повреда главе 12
2.2.2. Лечење болесника са преломом лобање 13
2.2.3. Лечење болесника са повредом мозга 15
2.2.4. Лечење болесника са епидуралним и субдуларним хематомом на мозгу 15
ЗАКЉУЧАК 18
ПРАКТИЧНИ ДИО 19
ЛИТЕРАТУРА 20
УВОД
Краниоцеребралне повреде међу најзначајнијим и најучесталијим повредама са којима се здравствени радници срећу у свакодневној пракси. Ове повреде су најучесталије у Сједињеним Америчким Државама на четвртом су месту по учесталости смртних случаја, код особа до 45 година заузимају прво место. Велики број људи годишње има проблема са овом врстом повреда да мора да буде хоспитализовано у болницу. Од укупног броја смртних случаја 50% је због затворених повреда главе, а 30% због повреда главе нанесеним ватреним оружјем.
Клиничка слика ових повреда има велики распон, крећу се од лаких повреда, оних мало тежих које се могу са излечити па до оних фаталних. Сваки здравствени радник мора да савлада темељне спознаје и принципе поступања са повређеним у првој фази тј. Првој помоћи, затим даљем његовању и лечењу.
Клиничка слика се мора добро познавати јер неке повреде са на први поглед чине лаким и безазленим, а без доброг и ефикасног лечења, могу да буду фаталне. Погрешне процене могу да доведу до великих проблема.
У овом раду ћемо на једноставан начин описати и систематизовати целокупни комплекс краниоцеребралних повреда, са јасним препорукама о његовању и лечењу болесника.
1. Краниоцеребралне повреде
Краниоцеребралне повреде су повреде лобање (кранијум) и мозга (церебрум). У ове повреде спадају повреде поглавине (скалпа), повреде костију (преломи), повреде можданог ткива и крварења у лобањи као последица трауме.
Дијагноза се поставља помоћу пажљиве анамнезе, детаљног неуролошког прегледа и допунских прегледа: радиографијe костију лобање, церебралнe ангиографија, CT, NMR, ЕЕГ
1.1. Повреде поглавине
Може бити повређена кожа, поткожно ткиво и galea aponeurotica. Ове повреде су врло честе, јако крваре, али не угрожавају живот повређеног уколико повреда није удружена са повредом кости или мозга.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET