Grafičko rješavanje problema linearnog programiranja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Grafičko rješavanje problema linearnog programiranja". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ
UVOD 2
1. GRAFIČKO RJEŠAVANJE PROBLEMA LINEARNOG PROGRAMIRANJA 3
1.2.GRAFIČKI MODEL 5
1.3.SKUP RJEŠENJA 6
1.4.GRAFIČKO RJEŠENJE 8
1.5.MAKSIMALNA I MINIMALNA VRIJEDNOST 8
2. PRIMJENA GRAFIČKE METODE U RJEŠAVANJU PROBLEMA LINEARNOG PROGRAMIRANJA 9
2.1.PODRUČJA PRIMJENE GRAFIČKE METODE 9
2.2.PRIMJER GRAFIČKOG RJEŠAVANJA PROBLEMA 9
ZAKLJUČAK 13
LITERATURA 14
UVOD
Grafička metoda i sve druge metode linearnog programiranja baziraju se na teoriji linearnog programiranja te je stoga neophodno prvo definisati linearno programiranje.
» Linearno programiranje predstavlja metodu određivanja optimalnog rješenja problema odlučivanja problema odlučivanja kod kojih su relacije između promjenljivih u funkciji cilja i skupu ograničenja linearne. » Optimalno rješenje je najbolje rješenje ( iz skupa dopustivih rješenja ) u skladu sa usvojenim kriterijem ( za koje funkcija cilja dostiže ekstremnu vrijednost – maksimum ili minimum ).
»Linearno programiranje je matematička analiza problema optimuma, odnosno analiza problema u kome se traži maksimalna (minimalna) vrijednost linearne forme, pri unaprijed datim ograničavajućim uslovima, koji su izraženi sistemom linearnih (nelinearnih) jednačina.»
Tema ovog seminarskog rada bit će obrađena kroz teoriju i primjere kako bi se što bolje razumjela. Na početku ćemo se upoznati sa nekim osnovnim pojmovima koji se koriste za objašnjavanje grafičke metode kao i sa definicijom grafičke metode. Dalje se razrađuje problem i na kraju su dati primjeri kroz koje se vidi upotreba grafičke metode za rješavanje problema linearnog programiranja.
GRAFIČKO RJEŠAVANJE PROBLEMA LINEARNOG PROGRAMIRANJA
1.1.POJAM
O modelu linearnog programiranja govorimo zato što je svaki od izraza (cilj i ograničenja) linearan.
Postoje tri vrlo važne osobine te linearnosti koje trebaju biti ispitane.
1. Prva osobina je proporcionalnost.
2. Druga osobina je dodavanje
3. Treća osobina je integralnost.
Međutim, može biti slučajeva kada rješenje ne bi moglo biti izraženo u decimalnom broju odnosno razlomku, već samo cjelobrojno, ali tada bi i rješavanje bilo daleko kompleksnije od generalnog rješenja linearnog programa.
I, na kraju, biće korisno rezimirati korake koje treba slijediti kada pristupamo formulisanju modela linearnog programiranja. To su:
1. Definisanje varijabli. U našem primjeru bili smo vrlo specifični u definisanju jedinica, tj.xi
3. Izražavanje ograničenja. U bilo kom problemu može biti nekih ograničenja koje je lako identifikovati, ali i takvih koja mogu predstavljati veći izazov. Generalno je pravilo da treba započeti sa stavljanjem raspoloživih resursa na desnu granu ograničenja. Ako taj broj predstavlja istinsku raspoloživost resursa, tada praktično ne možemo koristiti više od toga pa znak s može biti dodan, dok će u nekim slučajevima biti upisan znak =.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET