Žene u matematici | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Žene u matematici". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET U BEOGRADU
MATEMATIČKI FAKULTET
PREDMET :
METODIKA NASTAVE MATEMATIKE
TEMA :
ŽENE U MATEMATICI
Francuski pesnik i istoričar Hénault je rekao :
Indocti discant et ament meminisse periti
što znači : oni koji ne znaju neka uče , a koji znaju neka nalaze zadovoljstvo u tome da se potsećaju
Imena žena su se sve do prošlog veka javljala izuzetno retko u matematici i nauci uopšte . Mada su neka imena verovatno i izgubljena tokom ljudske istorije , ipak stoji činjenica da je samo nekoliko žena uspelo da ostane upamćeno .
Da li ovo znači da matematika , sa svojim izrazito apstraktnim karakterom , prevazilazi žensku moć razumevanja ? Ako je tako , kako onda da komentarišemo reči čuvenog francuskog matematičara Anrija Puenkarea , koji je rakao : ,, Osećanje matematičke lepote , harmonija brojeva i formi , geometriska elegancija , predstavljaju istinski estetski osećaj , poznat svim matematičarima . A to je osećajnost ' .
Ako je tako , zar nije osećajnost upravo karakteristika koja matematiku svrstava u ženski domen ?
Ili se , možda , treba složiti sa mišljenjem Morisa Dokanja koji je u svom delu Etudes sur les Femmes de Science et sur les Mathematiciennes izneo stav da su ‚‚ ... žene generalno lišene inventivnog duha i kreativne moći ?!'.
Što se tiće kreativnih sposobnosti žena , poznato je da je Platon smatrao žene ravnopravnim sa muškarcima ali je Aristotel smatrao da su žene nižeg reda od muškaraca . Ovo mišljenje je , na žalost , prihvaćeno kasnije u hrišćanstvu i opstalo je takoreći do današnjeg dana .
Odgovor na pitanje zašto su se žene tako retko javljale u nauci nije jednostavno dati . Svakako da se taj fenomen može analizirati sa različitih aspekata . Međutim , jedan od najuticajnijih faktora lako je naći kroz analizu uslova u kojima su živele one žene koje predstavljaju izuzeta i koje su uspele da se svojim delom izdvoje iz okeana anonimnosti . To je bio problem obrazovanja . Treba reći da žene sve do početka 20. veka nisu imale mogućnost da dobiju niti matematičko niti bilo kakvo drugo naučno obrazovanje . Ne samo što se smatralo da žene ne treba da imaju bilo kakvo intelektualno angažovanje već se smatralo da je to i nepristojno . Šta više , sve do početka 20. vekaq ženama je bilo zabranjeno da pohađaju nastavu na univerzitetima . Pokazuje se da se izuzeci uspešnih žena odnose prvenstveno na one talentovane žene iy bogatih porodica koje su mogle da dobiju dobro privatno obrazovanje ili su ih obučavali njihovi očevi .
Jedan primer , iz ne tako davne prošlosti , vrlo je ilustrativan . naime , u članku Women mathematicians navodi se skledeća priča .
Ovaj primer ukazuje na to kako se sve do nedavno gledalo na obrazovanje žena . Da li onda začuđuje činjenica da je žena u matematici , i nauci uopšte , bilo tako malo ? Tužna implikacija ovoga je saznanje o neznatnom broju neotkrivenih genija koji se nisu razvili ili su bili potisnuti u društvima koja nisu smatrala matematiku adekvatnom aktivnošću za žene .
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET