Uvod u algebru, osobine funkcija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uvod u algebru, osobine funkcija". Rad ima 33 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
MATEMATIKA
S A D R Ž A J
1. UVOD U ALGEBRU 3
2. LINEARNA ALGEBRA 11
2.1. Pojam i vrste matrica 11
2.2. Računske operacije sa matricama 15 3. NEKE OSOBINE FUNKCIJA 18
3.1. Ograničenost funkcije 18
3.2. Monotonost funkcije 21
3.3. Parnost i neparnost funkcije 22
3.4. Periodičnost funkcije 23
3.5. Granična vrijednost funkcije 23
3.6. Neprekidnost funkcije 26
4. MJERE I NOVAC 28 4.1.Metrički sistem 28
5. REZOLVIRANJE I REDUCIRANJE 32
1. UVOD U ALGEBRU
Osnovno sredstvo sporazumijevanja među ljudima je jezik. Razlikujemo više vrsta jezika sporazumijevanja, kao što su npr. slikarski, muzički, obični (govorni) i književni jezik. Matematički jezik je najviši oblik naučnog jezika.
Za razliku od npr. slikarskog jezika, matematici je potreban jezik pomoću koga se izražavamo i sporazumjevamo bez dvosmislenosti i nedorječenosti. Zadatak matematičke logike je proučavanje, istraživanje i stalna dogradnja takvog matematičkog jezika, tj. jezika simbola kao sredstva za razvijanje mišljenja, rasuđivanja, zaključivanja i komuniciranja u matematici.
Najsličniji matematičkom jeziku su govorni i književni (pisani) jezik.Osnovu ovih jezika čini glas, slovo riječ i rečenica. Nešto slično važi i za matematički izraz (riječi) ili termini.
Najprostiji matematički izrazi su konstante i promjenjive.
Konstante su potpuno određeni matematički objekti, tj.veličine kojima se vrijednost ne mijenja, npr.- S;O;2;2/3;5;7√4;π;e,,,
Promjenive su simboli (znaci i slova) koji mogu predstavljati bilo koji element iz nekog datog skupa.
Dati skup se naziva oblast definisnaosti (domen) promjenive.Konstante kojima se zamjenuju promjenive nazivaju se vrijednosti promjenjivih.
1.) x,z,y,a,b,c,...α,A...su oznake za promjenive
2.) n je oznaka za prirodan broj.Vrijednosti promjenive n su konstante 1, 2, ...
Primjer
Složeni matematiči izrazi se dobijaju kad se konstante i promjenive povežu simbolima (oznakama) za računske operacija kao što su npr,+,-,*,/. Pri formiranju složenih izraza dozvoljena je i upotreba zagrada s tim da izraz ima smisla,
1.) izrazi su :8+7,3*-4,5*(x+1),(x+2)y i sl,
2.) nisu izrazi:2+,x(y+) i sl,
Primjer
Dakle, izrazi su riječi ili sklopovi riječi koji ne čine rečenicu. Izrazi se sastoje od jedne promjenjive ili od jednog znaka konstante, ili od više promjenivih ili znakova konstanti povezanih znacima operacija, uz upotrebu zagrada kao pomoćnih simbola.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET