Nejasni skupovi numeričkih vrednosti | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nejasni skupovi numeričkih vrednosti". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Prirodno – matematički fakultet
Novi Sad
SEMINARSKI RAD
IZ
TEORIJE ODLUČIVANJA
Nejasni skupovi numeričkih vrednosti
Novi Sad
SADRŽAJ:
Uvod…………………………………………………………………………………..2
1.Skupovni problemi…………………………………………………………….........3
2.Konstrukcija sveobuhvatnog merila………………………………………………...4
2.1.Osobine skupa……………………………………………………………...4
2.2. Uobičajeni skupovni operatori…………………………………………….5
2.3. Nejasni integrali…………………………………………………………..8
2.4. Odnos izmedju operatora i karakterizacija operatora……………………...9
2.5. Karakterizacija skupovnih operatora…………………………………….10
2.6. Bihejvioristička analiza operatora………………………………………..11
2.7.Identifikacija operatora.…………………………………………………...12
3 . Skup nejasnih brojeva……………………………………………………………..14
3.1. Pareto princip…………………………………………………………….14
3.2. Odnos relativnog značaj...………………………………………………..15
3.3. Princip Slaganja- razilaženja……………………………………………..16
3.4.Princip sporazuma- nesklada (razilaženja)..………………………………16
Literatura…………………………………………………………………………….18
UVOD
Skup se odnosi na proces kombinovanja vrednosti (numeričkih ili nenumeričkih) u jednu jedinstvenu vrednost, tako da konačan rezultat skupa uzima u obzir u datom uzorku sve individualne vrednosti skupa.
U cilju razjašnjenja ove definicije elaboriraćemo reči vrednost (value) i uzorak (fashion). Pri donošenju odluke, vrednosti koje treba da se sakupe su tipični prioriteti ili zadovoljavajući stepeni. Preferenca stepena nam govori do koje mere alternativa A je u prednosti nad alternativom B i stoga je to relativna procena. Suprotno, zadovoljavajući stepen (stepen izvršenja) izražava do koje mere data alternativa je zadovoljavajuća uz poštovanje datog kriterijuma ili vrstu udaljenosti do prototipa koji može da predstavlja idealnu alternativu za onog koji donosi odluku. To je apsolutna procena. Više kao uopšteno gledajući i u zavisnosti od upotrebe, vrednosti koje treba da se sakupe mogu biti pouzdani stepeni u slučaju da je data alternativa tačna, mišljenje experta ili stepeni sličnosti.
1. SKUPOVNI PROBLEMI
1) Vrednosti mogu da pripadaju ili običnoj numeričkoj ili nenumeričkoj skali, ali postojanje slabe zavisnosti svih mogućih vrednosti je minimalan zahtev koji treba da se zadovolji u cilju stvaranja skupa. Stoga, nominalne skale tj nabrojane skale bez neke strukture (kupus, repa, ren, krastavac) nisu udgovarajuće.
Tipičan primer nenumeričke skale je lingvistička skala često korišćena u postojanju te nejasne „fuzzy“ teorije kao što su (malo, srednje, veliko) ili (neodgovarajuće, prihvatljivo, prosečno, dobro, odlično).
Numeričke skale mogu biti redne ili kardinalne vrste . Na skali rednih brojeva, brojevi nemaju drugog značenja do definisanja rednog odnosa na skali, a udaljenosti ili razlike izmedju vrednosti ne mogu biti definisane. Ovo je slučaj kada su ljudi zamoljeni da evaluiraju proizvod na skali celog broja od 1 -5, gde se na primer 1 odnosi na „veoma loše“ a 5 na „odlično“. Ovde nemamo nikakvog razloga da kažemo da je rastojanje izmedju 1(„veoma loše“) i 2(„loše“) isto kao i rastojanje izmedju 2 i 3(„srednje“).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET