Mogućnosti razvijanja matematičkih pojmova u predškolskom uzrastu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mogućnosti razvijanja matematičkih pojmova u predškolskom uzrastu". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U PRIZRENU
EDUKATIVNI FAKULTET
PRIZREN
SEMINARSKI RAD
Predmet: Metodika matematike
Tema: Mogucnosti razvijanja matematickih pojmova u predskolskom uzrastu
Šefik Bajmak
Maj, 2012
Prizren
Sadržaj
UVOD 3
1. Osnovne karakteristike dečjeg spoznajnog razvoja u funkciji razvoja matematičkih pojmova 4
2. Metodičke smernice u procesu razvijanja matematičkih koncepata 5
3. Osnovne karakteristike dečjeg spoznajnog razvoja u funkciji razvoja matematičkih pojmova 7
4. Metodički put razvoja matematičkih pojmova 9
5. Razvijanje početnih matematičkih pojmova 10
6. Kako djeca usvajaju matematičke pojmove 11
7. Posao odgajatelja 13
ZAKLJUCAK 14
LITERATURA 15
UVOD
Danas je prisutno nepodijeljeno mišljenje o velikom značaju matematičkog obrazovanja na ranoj dobi. Matematički sadržaji se kao crvena nit provlače kroz sve dječje igre i aktivnosti. Shvaćanje kvantitativnih odnosa, shvaćanje prostora i prostornih odnosa, uočavanje oblika predmeta i dimenzija predmeta, korištenje raznovrsnih načina merenja i dr. postaje jedan od osnovnih uvjeta za obavljanje niza praktičnih radnji u ovoj dobi. Razvoj matematičkih pojmova je važno sredstvo razumevanja prirodnih i društvenih fenomena koji okružuju dete ove dobi. Matematika uvodi dijete u percipiranje i shvaćanje odnosa u neposrednom okruženju, pomaže razvoju dečjeg mišljenja i drugih psihičkih funkcija te bogati dečji rečnik vokabularom nužnim za dobru i jasnu komunikaciju sa svojom okolinom. Polazkom u dečji vrtić logičko-matematički razvoj dobiva odlike planskog i sistematskog rada u skladu sa zahtevima suvremenog, integriranog predškolskog kurikula, obuhvaćajući sljedeća matematička područja: opažanje, shvaćanje i apstrahiranje prostora i prostornih relacija; opažanje, imenovanje i apstrahiranje dimenzija predmeta; razvijanje pojmova geometrij skih oblika u prostoru i ravni, razvijanje pojma broja na osnovi logičkih operacija s konkretnim predmetima i operacijama sa skupovima te aktivnosti mjerenja. Teoretski okvir razvoja matematičkih pojmova u integriranom predškolskom kurikulu ima funkciju opste orijentacije u radu uzimajući u obzir karakteristikerazvoja predškolskog deteta, karakteristike učenja predškolskog deteta, prirodu matematičkih sadržaja te primenu određenih didaktičko-metodičkih smjernicakoje imaju za cilj uspješno ostvarivanja razvojnih zadataka u predškolskoj dobi. Metodika razvoja početnih matematičkih pojmova interdisciplinarno je znanstveno područje koje koristi znanstvene spoznaje iz predškolske pedagogije, razvojne psihologije, matematike, didaktike, predškolske metodike, psihologije učenja, logike i sociologije. Zbog visokog stepena apstrakcije, kao osnovne odlike matematičkih sadržaja, kao i dobi i razvijenosti djeteta, metodika razvoja matematičkih pojmova posebno je upućena na teorijske i empirijske rezultate istraživanja razvojne psihologije. U teorijskim pristupima i odgojnoj praksi prisutno je nepodijeljeno mišljenje da razvoj početnih matematičkih pojmova mora pratiti, odnosno, biti u skladu sa razvojnim karakteristikama predškolske djece, odnosno prirodom tog a razvoja , a posebno prirodom njihovog spoznajnog razvoja I karakteristikama procesa učenja predškolskog deteta. Iz ovih saznanja proističu osnovne metodičke smernice koje osiguravaju uspješno ostvarivanje odgojno-obrazovnih zadataka na planu razvoja početnih matematičkih pojmova kod predškolske dece u okviru institucionalnog predškolskog odgoja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET