Matematika u doba renesanse | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Matematika u doba renesanse". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
METODIKA NASTAVE MATEMATIKE II
MATEMATIKA U DOBA RENESANSE
MATEMATIKA U DOBA RENESANSE
godina kasnije identifikuje a kao Halleyeva. Kopiju Regiomontanusovih astronomskih tablica (efemerida) na svoje četvrto putovanje poneo je Kolumbo i koristio predvi anje pomračenja meseca za 29.2.1504. kako bi zaplašio neprijateljski nastrojeno pleme jamajkanskih Indijanaca. Regiomontanus je pisao i o reformi kalendara te ga je papa Siksto IV godine 1475. pozvao u Rim upravo da bi reformisao isti. Papa ga imenuje i za biskupa Regensburga, ali Regiomontanus umire prije nego je preuzeo dužnost (prema nekim izvorima su ga otrovali sinovi konkurentskog naučnika, a prema drugima je umro od kuge). Kao i mnogi savremenici, nepoznanicu označava s riječi res, a kvadrat nepoznanice sa census. U renesansi se kao simboli za sabiranje i oduzimanje pojavljuju i ustaljuju u upotrebi današnji simboli + i -. Moguće je da se znak + pojavio već kod Oresmea jer se pojavljuje u jednoj kopiji jednog njegovog dijela, no moguće je i da je prepisivač, a ne Oresme, koristio taj simbol. Prvi put su se u štampanju znakovi + i – pojavili 1489. u knjizi o aritmetici za trgovce Behende und hupsche Rechenung auff allen Kauffmanschft češkog Nijemca Johannesa Widmanna (1462-1500), no samo kao oznake viška ili manjka u poslovnim problemima. Widmann je poznat kao osoba koja je (1486) održala prvo predavanje iz algebre u Njemačkoj, na univerzitetu u Leipzigu. Na idućoj slici vidi se stranica iz Widmannove knjige s korištenjem znakova + i -.
U njemačkom maniskriptu iz 1456., za sabiranje se koristi et, koji se piše nalik na + te je verovatno da se znak + razvio iz brzog pisanja riječi et. Verovatno prva osoba koja je znakove + i - koristila u algebarskim izrazima je Giel Vander Hoecke u knjizi objavljenoj u Antwerpenu 1514. Sigurno je da se početkom 16. veka ti simboli počinju upotrebljavati u današnjem značenju. U Englesku ih je u upotrebu uveo Robert Recorde (1510-1558), koji je i prva osoba koja koristi znak = (do oko 1700. česte su i oznake k, ae i oe). Znak · za množenje u upotrebu će ući tek kasnije, iako ga krajem renesanse koristi engleski matematičar i astronom Thomas Harriot (1560-1621). U službi sir Williama Raleigha putovao je na istraživačka putovanja u Ameriku. Harriot je prvi koji koristi znakove : "Signum majoritatis ut a > b significet a majorem quam b", "Signum minoritatis ut a
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET