Zamjena benzinske pumpe na Opel kadetu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zamjena benzinske pumpe na Opel kadetu". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sadržaj
Uvod ……………………………………………………………………………………. 2
Način rada benzinske pumpe …………………………………………………………… 3
Zadatak …………………………………………………………………………………. 6
Rješenje zadatka ………………………………………………………………………… 7
Zaštita na radu ………………………………………………………………………….. 11
Zaključak ……………………………………………………………………………….. 12
Literatura ………………………………………………………………………………… 13
Uvod
U automobilima veoma važnu ulogu imaju pumpe za benzin.
Slika: Prikaz automobilia – Opel Kadet
Pumpa benzina, kao što joj i naziv govori, služi za dobavu goriva iz rezervo ara u sistem inectiona ili karburator, koji su smješteni na motoru. Potrebna je zbog udaljenosti rezervoara od motora i nižeg položaja rezervoara u odnosu na mjesto gdje treba dopremiti benzin.
Zbog toga je interesantno u ovom završnom radu analizirati osnovne osobine i način rada benzinske pumpe kod automobila Opel Kadet, te pokazati na koji način je moguće istu, u slučaju potrebe zamijeniti. Naravno, pri tome ćemo obratiti pažnju i na elemente zaštite pri radu.
Način rada benzinske pumpe
Dok motor ne proradi ili dok se ne ukopča "kontakt", pumpa nije u pogonu. Baš u zavisnosti od početka rada, a i njegovog načina, razlikujemo mehaničku i električnu pumpu.
Mehaničku imaju vozila. tj. njihovi motori koji su opremljeni karburatorom ili rasplinjačem, dakle stariji modeli. Ona je smještena u bloku ili glavi motora, i radi na principu "usisaj - pošalji", tj. u jednom položaju membrane zatvorene u kućištu crpi benzin iz rezervoara, a u drugom ga pošalje karburatoru. To je moguće zahvaljujući ekscentričnoj osovini, koja je pogoni, i koja se vrti, pa kad poluga pumpe nije na brijegu osovine, događa se usis, tj. povlačenje goriva iz rezervo ara, a kad "naleti" na brijeg, to isto gorivo tlači prema karburatoru.
Osim membrane, sastavni dijelovi mehaničke pumpe su i dva ventila, koja se otvaraju i zatvaraju u zavisnosti od potrebe usisavanja ili tlačenja, te već spomenuta poluga, koja se naslanja na brijeg osovine.
Ono zbog čega se pumpa najčešće kvari je membrana, izrađena od specijalnog, elastičnog materijala otpornog na benzin. Ona vremenom "omlohavi", tj. izgubi elastičnost ili od silnog naprezanja gore - dolje, popuca. Iako se za neke modele još može naći i membrana, u pravilu se mijenja cijela pumpa. Stariji vozači znaju kako doskočiti kvaru takve pumpe. Ako se baš ne radi o potpunom pucanju membrane, a motor je zagrijan i uzbrdo jednostavno počinje gubiti snagu, prva pomoć će biti u polijevanju pumpe benzina, litrom hladne vode. Od takvog "tuširanja", membrana se ohladi i malo zategne i opet je sposobna dobaviti i tlačiti gorivo.
Nije dobro poslije tako (kratkotrajno) ri ješenog problema, stati na pedalu gasa do kraja, je će se ubrzo dogoditi isto, nego vožnjom na niskim okretajima motora doći do prvog servisa ili bar trgovine rezervnih dijelova.
Što se tiče zamjene pumpe , ako je automehaničar i malo vičan alatu, za desetak minuta moći će je sam promijeniti. Ono na što treba obratiti pozornost je, da pumpa točno odgovara motoru, a prilikom namještanja dovodne i odvodne cijevi goriva, ista moraju sto posto brtviti, tj. ne smije biti nikakvog propuštanja na spojevima, inače može doći do požara.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET