Vratilo - proračun | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vratilo - proračun". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Матурски рад из примјене рачунара
ДИМЕНЗИОНИСАЊЕ И ОБЛИКОВАЊЕ ВРАТИЛА
Ментор: Ученик:
С А Д Р Ж А Ј
Страна
Увод 3
1. Израда и обликовање вратила 4
1.1. Израда вратила 4
1.2. Материјал вратила 4-5
1.3. Обликовање вратила 5-6
1.4. Силе и моменти на вратилу 7
1.5. Рукавци на вратилима 8
2. Прорачун и димензионисање вратила 9
2.1. Потребне димензије за прорачун вратила 9
2.2. Прорачун вратила 9-10
Прилог 1: Радионички цртеж вратила
Закључак 11
Литература 12
Увод
Вратила су стројни елементи који се окрећу и преносе окретни момент и снагу. По облику су слична осовинама и на себи најчешће носе разне стројне елементе који такођер служе за пријенос снаге - зупчанике , ременице , ланчанике итд.
Вратила су најчешће оптерећена и савијањем , а понекад и аксијалном силом која узрокује влак или тлак. Смицање изазвано попречним силама се занемарује.
Bратила имају обично два рукавца , тј. лежаја , а дугачка и јаче оптерећенавратила више њих , нпр . кољенасто вратило мотора.
Bратила су ријетко једнаког промјера по читавој дуљини. Најчешће су ступњевани , тј. поједини дијелови имају различите промјере . Вратила могу бити и профилирана , тј. ожлијебљена или озубљена.
Ради смањења тежине , осовине и вратила могу бити шупљи,с уздужним провртом , што поскупљује израду . При томе је корист од смањења тежине већ а него штета од смањења чврстоћ е и крутости. Нпр . Вратило с промјером проврта 0,5 · d је лакше 25 %, а моменти отпора W и Wp се смањују само око 5 %.
Примјер: Шупље вратило са два зупчаника
Израда и обликовање вратила
Израда вратила
Вратила промјера до 80 mm могу се добити извлачењем челичних шипки на хладно, при чему се постижу толеранц ије h8...h11, тако да накнадно токарење више није потребно.
Промјери до 150 mm израђују се од челичних шипки округлог пресјека извлачењем на топло, ваљањем на топло или токарењем. Дебља и сложенија вратила израђују се ковањем, прешањем или лијевањем.
Рукавци, пријелази с мањег на већи промјер и бочни ослонци се према постављеним захтјевима фино токаре, брусе, полирају или тлаче. Препоручује се да промјери вратила у (mm) буду стандардни или заокружени бројеви. Завршеци вратила промјера до 28 mm израђују се с толеранцијом ј6, од 28 до 5 0 с k6, а већ и с m 6. Често су завршеци израђени као ожљебљени.
Промјери рукаваца су одређени промјером лежаја. Облик осталог дијела вратила је осим чврстоћом и крутошћу одређен другим конструкцијским захтјевима, начином монтаже, измјерама бртви, ускочника итд. Осовине и вратила з а брзине вртње изнад 1500 min-1 морају бити крута, круто улежиштена и избалансирана.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET