Upravljački I izvršni informacioni sistem proizvodnje | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljački I izvršni informacioni sistem proizvodnje". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
*Ovde unesite naziv Vase škole , na primer Elektrotehnička škola Nikola Tesla, Zrenjanin
SEMINARSKI RAD
Tema :
Upravljački i izvršni informacioni sistem proizvodnje
Januar, 2010.
S A D R Ž A J
TOC o "1-3" h z u
UVOD
U cilju praćenja realizacije proizvodnje u proizvodnim pogonima ZorcaColor realizovan je sistem za nadzor i realizaciju proizvodnog procesa. U proizvodnji je prisutan veliki broj različitih proizvoda, a proizvodnja se bazira na pojedinačnim nalozima za proizvodnju koje inicira prodaja, definiše tehnologija, a realizuje proizvodnja. Sistem obezbeđuje mehanizme za vođenje i praćenje proizvodnje po određenim nalozima za proizvodnju, od izdvajanja sirovina u magacinu, preko realizacije tehnoloških koraka i odmeravanja u proizvodnji, do pakovanja gotovih proizvoda.
INFORMACIONI SISTEM U PROIZVODNJI
Cilj realizacije sistema je da se dalje unapredi kvalitet proizvoda, da smanji utrošak sirovina, kao i da se smanje greške uslovljene ljudskim faktorom.
Slika 1. Informacioni sistem u proizvodnji
Sistem je omogućio da se informacije o nalogu za proizvodnju iz Oracle baze podataka nađu direktno on-line dostupne radniku u proizvodnom procesu na terminalu vage, mašine ili mesta rada. Unos podataka u sistem je baziran na barkod čitačima, čime je on višestruko olakšan, a takođe smanjena je i greška kod samog unosa podataka. Na primer, izbor sirovina za odmeravanje se obavlja očitavanjem barkoda sa ambalaže sirovina. Radnik ne može greškom da ubaci drugu sirovinu ukoliko ona nije u nalogu za proizvodnju prisutna, jer izbor sirovine očitavanjem barkoda prethodi odmeravanju sirovine, a potvrda ubacivanja sirovine vrši se takođe očitavanjem barkoda sirovine sa ambalaže sirovine.
Na osnovu informacija koje se prikupljaju iz proizvodnje i smeštaju u Oracle bazu podataka dobijaju se najrazličitiji tehničko-tehnološki izveštaji.
Za realizaciju sistema je bila potrebna oprema koja može komunikaciono i na drugi način da bude spregnuta u jedna sistem, odnosno oprema koja je otvorenog tipa. Srce informacionog sistema je Oracle RDBM, a na nju se oslanjaja sistem baziran na Omronovom CX-Supervisor-u. U proizvodnji su Omron PLC-ovi i Omron touch operater paneli. Za relaciju pojedinih vaga koriste se HBM i Tufco digitalni procesori vaga. Na određenom broju vaga realizovan je sistem automatskog doziranja. Takođe za realizaciju sistema iskorišćeni su i bežični barkod čitači čije su baze serijskom vezom spregnute sa Omronovim serijskim komunikacionim jedinicama PLC-ova.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET