Stezni alati | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Stezni alati". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 СРЕДЊОШКОЛСКИ ЦЕНТАР школска год. 2007/2008
,,ГОЛУБ КУРЕШ“
БИЛЕЋА
ПОДРУЧЈЕ РАДА: Машинство и обрада метала
ОБРАЗОВНИ ПРОФИЛ: Машински техничар
МАТУРСКИ РАД
ТЕМА: Стезни алати
КАНДИДАТ:
БИЛЕЋА, Мај 2008 год.
1. Сила стезања
С обзиром да радни предмет има ваљкасте површине, онда је најпогодније да се тим ваљкастим површинама ослања на призме.Предност призми је у томе што се постизе тачност центрирања у правцу подужне осе.Због економичности и функционалности можемо једну призму учинити покретном, чиме би смо уједно добили елемент стезног уређаја.Нека се помјерање призме врши помоћу завртња.Захват призме и радног предмета приказан је на сл.
Приликом бушења се јавља главни отпоррезања који дјелује у равни која је окомита која је окомита на осу бургије.
-Главни отпор резања је:
N ,
гдје су :
d-пречник бургије у mm,
- дубина резања сјечива бургије у mm,
-специфични отпор резања у .
Главни отпор је једнак за оба сјечива, те се јавља момент који дјелује у хоризонталној равни.Међутим, не постоји никаква могућност да се предмет , услед овог момента, помјери у хоризонталној равни с обзиром да радне површине призми управо у овој равни не дозвољавају помјерање радног предмета.
Радни предмет једино може да се помјера у вертикалном правцу, у којем дјелују компоненте отпора продирања сјечива и отпора помоћног кретања ,
Који дјелује у правцу осе бургије,као што је приказано на слици.
Отпор продирања сјечива це обично узима да је једнак главном отпору резања, тј.
N
Отпор помоћног кретања је :
N
Укупна сила која дјелије у вертикалном правцу је :
N
Радни предмет се додирује са призмама на четири мјеста,на којима се јављају четири силе трења које морају да спријече помјерање радног предмета, односно њихов збир мора бити најмање једнак збиру сила у вертикалном правцу,односно :
Одакле се добија сила трења на једном мјесту :
N
Значи, завртањ као стезни елемент мора да обезбиједи такву силу стезања која ће дати такве нормалне силе да сила трења на сваком мјесту буде
Из слике захвата призми и радног предмета,види се да је:
N
гдје су :
угао нагиба радних површина призме
N –нормална сила
Ако смо за стезање изабрали завртањ са рукохватом дужине (табела 29), онда је средњи пречник (јер је завртањ М 12) и корак ,
Тада је потребна сила на крају рукохвата :
N.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET