Reciklaža PVC-a, PPE-a i PP-a | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Reciklaža PVC-a, PPE-a i PP-a". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U ISTOČNOM SARAJEVU
MAŠINSKI FAKULTET
SEMINARSKI RAD
(TEHNOLOGIJA RECIKLAŽE)
TEMA: Reciklaža i mogućnost ponovne upotrebe PVC-a,PE-a i PP-a
Datum:25.12.08. BUBNJEVIĆ ZORAN
1. UVOD
Polimeri su supstance koje se sastoje od makromolekula pa se nazivaju i makromolekularnim spojevima. Od organskih spojeva u prirodi to su kaučuk i prirodne smole, celuloza, lignin,polisaharidi, skrob, bjelančevine i nukleinske kiseline, tj. supstance koje su glavnina suhe supstance životinjskog i biljnog svijeta. U neorganskom svijetu to su oksidi silicijuma i aluminijuma, dakle osnovne komponente Zemljine kore. Naziv polimer je složenica grčkih riječi poly- mnogo i meros- dio, što bi značilo «mnogo dijelova».Postojanje navedenih prirodnih polimera omogućuje nam da kažemo: “Polimeri su u nama i oko nas“ što znači da je i istorijski razvoj na tom području znatno duži nego što proizilazi iz činjenice da je do stvarnog proširenja upotrebe tih materijala došlo tek u 20. vijeku. To proširenje se podudara sa činjenicom da su prvi sintetički polimeri proizvedeni početkom 20.vijeka. Njihova makromolekularna struktura otkrivena je tek u 20. i 30. godinama 20. vijeka.To je omogućilo produbljeno poznavanje svojstava polimera i njihovu ovisnost o strukturi.Istovremeno je to omogućilo da proizvodnja polimernih tvorevina preraste iz faze vještine u naučno utemeljeno područje ljudske djelatnosti. Plastika je vještački materijal koji se ne može naći u prirodi. Stvara se hemijskim procesom polimerizacije. Plastika se danas uglavnom proizvodi od nafte i zemnog gasa. Ranije se za to koristio ugljen. Sirova nafta se crpi i prevozi do rafinerija kako bi se rafinirala i preradila u naftu, propan i butan. Prirodni plin, zajedno sa etanom takođe daje propan, iz kojeg se dobijaju hemijski poluproizvodi kao što su etilen, propilen, benzen i praksilen. To su glavni izvori za izradu različitih tipova plastike, koja može naknadno biti promjenjena dodavanjem nekih dodataka i sredstava za punjenje.
Osnovni plastični polimeri se mogu podijeliti u nekoliko grupa:
1. PET (Polyethylene terephthalate):
Ambalaža( flaše,boce) za bezalkoholna gazirana i negazirana pica,začine...
2. PE / HDPE (High-density polyethylene):
Ambalaža za mlijeko, sokove, vodu, deterdžente,
3. PVC (Vinyl / Polyvinyl chloride):
Podloge za pakovanje hrane, jestivog ulja, ambalaža za šampone...
4. LDPE (Low-density polyethylene):
Razne vrećice: za zamrzavanje hrane, vrećice za hljeb, tube...
5. PP (Polypropylene):
Flašice za dječije voćne sokove, lijekove, čaše za jogurt, posude za
6. PS (Polystyrene):
Pribor za jelo, šoljice za aparate za kafu, kutije za videokasete i CD-e,
pakovanja za meso, zaštitna pakovanja...
7. Ostali (Polycarborate, polyurethene...):
Koriste se u ograničenim količinama i za posebne potrebe.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET