Razvodni mehanizam | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razvodni mehanizam". Rad ima 34 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
ŠKOLA ZA BRODARSTVO, BRODOGRADNJU I HIDROGRADNJU
MATURSKI RAD
TEMA: Razvodni mehanizam
Odeljenje: IV M1
U Beogradu, 13.06.2008. god
RAZVODNI MEHANIZAM
Razvodni mehanizam mora da omogući razmenu gasova u cilindru četvorotaktnih i nekih dvotaktnih izel motora s ventilnim razvodom. Razvodni mehanizam ima ulogu da pravovremenim otvaranjem i zatvaranjem ventila ostvari što veći koristan rad ciklusa. Ventilima upravlja razvodni mehanizam u ritmu obrtanja kolenastog vratila, a po programu koji je dat oblikom brega bregastog vratila. Da bi se osiguralo što bolje punjenje cilindra, momenti početka otvaranja i završetka zatvaranja ventila ne poklapaju se sa GMT odn. DMT, već odstupaju za neki ugao ( slika 92).
U predelu GMT, na početku takta usisa, postoji tzv. Prekrivanje ventila. To je vreme za koje su istovremeno otvoreni usisni i izduvni ventili radi iskorišćenja inercije gasova za što bolje odstranjenje zaostalih gasova u predelu kompresionog prostora, a time povećanje količine novog punjenja. Posotje vrlo različiti načini izrade razvodnih menanizama u odnosu na konstrukciju, broj elemenata i njihov položaj na motoru. Ventili, kao elementi razvodnog mehanizma, mogu po svom položaju biti stojeći i viseći.
Kod stojećih ventila pečurka ventila je gore a struk dole, dok je kod visećih obrnuto.
Danas se retko nalaze izrade sa stojećim ventilima, jer je oblikovanje kompresionog prostora i odvijanje procesa sagorevanja nepovoljno. Kompresioni prostor je razvučen, a put sagorevanja je dug, što je posebno nepovoljno za motore sa velikim brojem obrtaja.
Sl.92 – Razvodni dijagram četvorokratnog levokretnog dizel-motora:1. usisni ventil otvora; 2. usisni ventil zatvoren; 3. izduvni ventil otvara; 4. izduvni ventil zatvoren; 5. prekrivanje vratila; 6. početak ubrizgavanja
Sl. 93 – Razdvojni mehanizam motora sa stojećim ventilima: 1. ventil;2. vodište ventila; 3.opruga ventila; 4. podizač ventila; 5. brezgasto vratilo
Mnogo povoljniji način izrade kompresionog prostora, jednokomornog ili dvokomornog sistema sagorevanja, dobija se sa visećim ventilima.
Zavisno od broja elemenata razvodnog mehanizma i položaja bragastog ventila, razlikujemo tri načina.
Ako je bregasto vratilo ulezišteno u bloku motora, tada je relativno velika udaljenost između brega vratila i ventila pa razvodni mehanizam ima više elemenata i to:
bregasto vratilo
podizač ventila
šipka podizača ventila
klackalica i
ventili sa elementima koji čine sklop.
Ako je bregasto vratilo ulezišteno iznad glave cilindra, tada je broj elemenata razvodnog mehanizma manji. U tom slučaju breg bregastog vratila deluje na ventil preko klackalice, a kod manjih, najčešće benziskih automobilskih motora, može da deluje direktno na ventil.
Sl.94,. Prikaz razvodnih mehanizma sa visećim ventilima: a. Složen razvodni mehanizam sa bregastim vratilom uležištenim u bloku motora, b. Bregasto vratilo smešteno iznad glave cilindra s posrednim delovanjem preko klackalice; c. Bregasto vratilo smešteno iznad glava cilindra s direktnim delovanjem na ventil
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET