Osnovni sklopovi i realizovanje radnog ciklusa četverotaktnog dizel motora | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osnovni sklopovi i realizovanje radnog ciklusa četverotaktnog dizel motora". Rad ima 26 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

TEHNIČKA ŠKOLA
TREBINJE
ZAVRŠNI RAD
TEMA: Osnovni sklopovi i realizovanje radnog
ciklusa četverotaktnog dizel motora
КАNDIDAT:
Kovačević Stefan
TREBINJE, Avgust 2009
1. UVOD
1.1 DEFINICIJE, ULOGA I VRSTE MOTORA
U opštem slučaju, motor je pogonska mašina koja neki vid energije pretvara u mehanički rad. U zavisnosti od toga koji se vid energije pretvara u mehanički rad postoje: elektromotori, toplotni motori, hidraulični motori, pneumatski motori itd.
Osnovne vrste motora su: elektromotori, toplotni motori, hidraulični motori i pneumatski motori.
Naziv toplotni motori odnosi se na grupu pogonskih mašina kod kojih se toplotna energija razvijena sagorijevanjem goriva koristi za realizaciju mehaničkog rada. Zavisno od mjesta oslobađanja toplote i dobijanja mehaničkog rada u opštem slučaju postoje dvije vrste toplotnih motora i to:
motori sa spoljnim sagorijevanjem (motori SSS), i
motori sa unutrašnjim sagorijevanjem (motori SUS).
Motorim sa unutrašnjim sagorijevanjem ima zadatak da hemijsku energiju unijetu u vidu pogonskog goriva sagorijevanjem pretvori u toplotnu energiju, a daljom transformacijom da tu energiju pretvori u mehanički rad.
Zavisno od načina pretvaranja energije produkata sagorijevanja u mehanički rad, motori SUS se mogu podijeliti u dvije grupacije: u tzv. strujne motore i motore promjenljive zapremine radnog prostora.
Glavni predstavnik strujnih motora je gasna turbina, a ovdje se mogu svrstati i mlazni i raketni motori. Njihova osnovna karakteristika je da se rad ostvaruje na račun kinetičke energije produkata sagorijevanja koji ekspandiraju iz gorionika u vidu mlaza koji se zatim koristi za stvaranje bilo pogonskog potiska bilo obrtnog momenta na izlaznom vratilu.
Osnovne prednosti strujnih motora su jednostavnost, mali broj dijelova, mala masa i gabariti, visoka specifična snaga i dr. Nedostak ovih motora je nedovoljno visok stepen korisnosti što je posljedica prije svega kontinualnog sagorijevanja koje zahtijeva manje maksimalne temperature sagorijevanja u cilju smanjenja termičkih opterećenja.
Kod motora sa promjenljivom radnom zapreminom, mehanički rad je jednak proizvodu pritiska i gradijentu promjene zapremine: ∆W = p∆V. Promjenljivost radne zapremine postiže se primjenom klipnog mehanizma tako da se u istom prostoru obavlja i izmjena radne materije, i sagorijevanje i ekspanzija. Pri tome, proces sagorijevanja sa visokim temperaturama traje samo jedan manji dio cijelog radnog ciklusa tako da je moguće, pri umjerenim srednjim temperaturama ciklusa, raditi sa veoma visokom maksimalnom temperaturom procesa.
Osnovne prednosti motora promjenljive radne zapremine ostvarene pomoću klipnog mehanizma, zbog čega se i nazivaju ’klipni motori’, su:
- relativno dobra ekinomičnost goriva ( optimalni stepen korisnosti zavisno od
vrste motora ide do 0,25 do oko 0,60),
- relativno dobra specifična snaga (razvijena snaga iz jedinice mase),
- dobra kompaktnost pogonskog agregata,
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET