Distribucija kao elemanat marketing mixa | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Distribucija kao elemanat marketing mixa". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

DISTRIBUCIJA KAO ELEMENAT MARKETING MIKSA
KANALI DISTRIBUCIJE TRGOVINE NA MALO
Maloprodajna organizacija je posljednja karika u kanalima distribucije.
Ona je ta zadnja institucija koja sudjeluje u robnom prometu i neposredno stupa u kontakt s krajnjim kupcima, odnosno potrošačima prodajući im robu.
Maloprodajna organizacija ne koristi nove posrednike u kanalima distribucije nego organizira vlastite kanale prodaje robe krajnjim kupcima.
Cilj kanala prodaje maloprodajne organizacije je uspješno zadovoljenje potreba potrošača uz efikasno i ekonomično poslovanje. Prodaja robe na malo sa aspekta kanala distribucije, treba osigurati uspješnu realizaciju marketing programa kroz:
odgovarajući asortiman robe koja će zadovoljiti potrebe potrošača,
prihvatljive cijene za kupce, ali i za maloprodajnu organizaciju (tako da će joj omogućiti ekonomično i rentabilno poslovanje),
planiranu promociju kako bi ostvarili željeni obim prometa, i
adekvatnu distribuciju koja će omogućiti optimalni izbor kanala maloprodaje.
Kanali distribucije maloprodajne organizacije su razni oblici maloprodajne funkcije, odnosno razni oblici prodavaonica, a koji mogu biti: klasične prodavaonice, samoposluge, mini marketi, supermarketi, hipermarketi, prodavaonice sa samoizborom, dragstori, diskontne prodavaonice, butici, komisione prodavaonice, free-shopovi, trgovinski centri na malo, pijace na malo, robne kuće, ambulantna prodaja, prodaja putem automata, kiosci i kataloška prodaja.
Funkcija distribucije maloprodajne organizacije se izražava kroz razne oblike prodavaonica, koje se lociraju na osnovi razmatranja sljedećih faktora:
Frekvencije građana,
Brojnog stanja potencijalnih kupaca,
Kupovne snage stanovništva koje gravitira prodavaonici,
Dobrog pristupnog puta i mjesta za parkiranje vozila, i
Blizine i razvijenosti konkurentskih prodavaonica.
Od prodavaonice kupac očekuje:
Širok asortiman robe,
Pogodnost lokacije i pristupa,
Odgovarajuću razinu cijena,
Kvalitetu ponuđenih roba,
Uslužnosti prodajnog osoblja,
Kvalitetne prodajne i postprodajne usluge, i
Ugled prodavaonice (imidž).
Redoslijed značaja koji kupci očekuju od prodavaonice zavisi od vrste i asortimana robe koji se nudi.
Kod proizvoda standardne kvalitete i ujednačene razine cijena najveći značaj kupci pridaju blizini lokacije, pri čemu nisu spremni trošiti veći napor za kupovinu robe.
Ako se radi o shoping robi (namještaj, modna odjeća, kućanski aparati i sl.), onda je kupcu važnija kvaliteta robe, širina i dubina asortimana u odnosu na blizinu lokacije prodavaonice.
Kupac je pri kupovini ovih roba spreman uložiti dodatne napore da bi zadovoljio svoje potrebe.
Pri izboru kanala prodaje u maloprodajnoj organizaciji radi se o otvaranju novog maloprodajnog punkta pri čemu se u razmatranje uzimaju sljedeći elementi:
Zadovoljenje potrebe kupaca,
Ekonomska opravdanost ulaganja u novu prodavaonicu, odnosno ekonomičnost i rentabilnost poslovanja prodavaonice, i
Mogučnost osiguranja dodatnih sredstava (investicijskih i obrtnih).
ORGANIZACIJSKI TIPOVI PRODAVAONICE NA MALO
Postoje razni tipovi prodavaonica na malo. Sa organizacijskog gledišta, uz kombinaciju načina i metoda prodaje, kao i veličine prodavaonice, imamo sljedeće organizacijske tipove prodavaonica na malo:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET