Maloprodaja bez čvrste lokacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Maloprodaja bez čvrste lokacije". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
1. Uvod………………………………………………………………………… 2 2. Tradicionalne forme maloprodaje bez čvrste lokacije…………………. 3 2.1 Ambulantna prodaja……………………………………………………... 4 2.2 Direktna prodaja…………………………………………......................... 5 2.3 Naručivanje poštom……………………………………………………… 7 2.4 Prodaja putem kataloga………………………………….......................... 9 2.5 Specifični problemi tradicionalnih formi trgovina bez čvrste lokacije….. 12 3. Elektronska trgovina…………………………….…………………………….. 14 3.1 Razvoj elektronske trgovine……………………………………………... 14 3.2 Osnovni tipovi elektronske maloprodaje……………………………………….. 15 4. Zaključak…………………………………………………………………. 17 5. Literatura…………………………………………………………………. 18 1. UVOD
Trgovina bez čvrste lokacije ima dugu tradiciju. Prvi trgovci su prodavali svoju robu na veliko i na malo putujući sa svojim tovarima od naselja do naselja brodovima, prenoseći je sa tzv. “tržišta izobilja na tržiste oskudice”. Zbog stalnog prenošenja robe i promene mesta boravka, ove trgovce su nazivali trgovci torbari ili putujući trgovci. Kako su se razvijale urbane sredine, pojavile su se nove forme maloprodaje van objekata: na uličnim tezgama, kolicima i kioscima. Ipak, opstali su i tradicionalni trgovci – torbari, ali najčešće kao kolporteri.
Razvoj zanatstva uslovio je razvoj trgovine na malo unutar prodajnih objekata. Industrijalizacija proizvodnje podstrekla je razvoj specijalizovanih objekata za maloprodaju u kojima su se skladištile vece zalihe robe. Tokom tog perioda maloprodaja van objekata igra dopunsku ulogu. Tek u poslednje vreme sa pojavom novih formi trgovina na malo preko elektronskih medija, maloprodaja van objekata se ističe u prvi plan.
Razvoj različitih oblika savremene elektronske trgovine traje skoro dve decenije. Osnovna ideja za njen razvoj je mogućnost da se od kuće kupuje na adekvatan način prezentirana roba po unapred poznatim cenama. Ova težnja je poznata jos od XIX veka, posebno na velikim prostranstvima SAD gde stanovnici sa udaljenih područja nisu mogli lično susretati sa ponudom velikih trgovaca. Preduzetnici koji su tada pokušali da pristupe udaljenim potrošačima napravili su velike lance robnih kuca i mešovitih prodavnica koje danas uspešno posluju.
TRADICIONALE FORME MALOPRODAJE BEZ ČVRSTE LOKACIJE
Danas su na tržištu prisutne razne forme maloprodaje bez prodavnica. One su preteča, ali i konkurencija elektonskoj trgovini. Tradicionalne forme maloprodaje bez čvrste lokacije su:
1. Ambulantna prodaja
- arhaične forme trgovaca torbara i putujućih trgovaca
- pokretne (motorizovane prodavnice)
- kiosci
- automati
- ulična prodaja na pokretnim tezgama ili kolicima
- kolporteri.
2. Direktna prodaja
- prodaja od vrata do vrata
- prodaja putem prezentacija
- telefonska prodaja.
3. Naručivanje postom
- na bazi oglasa u medijama
- na bazi obaveštenja
- na bazi deljenja pamfleta.
4. Katalozi
- kataloska prodaja korespondencijom preko posebno štampanih
i distribuiranih kataloga
- katalozi u nedeljnim novinama besplatni i na kućnu adresu
- viši nivo kataloga, kupovinom se pojedinac kvalifikuje za
naredni katalog
- kataloška prodaja telefonom
Neki od ovih formi trgovine su skoro iščezle ili se održavaju samo na ne razvijenim tržištima i to u manjoj meri. Sve one doprinose konkurentnosti tržišta i povećavaju broj mogućnosti oblikovanja prodajnog sistema koji preduzetnicama stoji na raspolaganju u planiranju usluživanja finalnih potrošača.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET