Konkurentske snage - Identifikovanje i analiza konkurenata | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Konkurentske snage - Identifikovanje i analiza konkurenata". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
KONKURENTSKE SNAGE – IDENTIFIKOVANJE I ANALIZA KONKURENATA
MILJAN DAMJANOVIĆ
FAKULTET ZA MENADŽMENT – HERCEG-NOVI
APSTRAKT
U uslovima savremenog poslovanja od ključne je važnosti da kompanija konstantno i sa pažnjom prati promjene na tržištu, da stalno p oboljšava kvalitet rada, da prati i osluškuje šta rade i kakve poteze preduzimaju konkurentske kompanije. Poznavanje postojeće i potencijelne konkurencije jedna je od osnovnih pretpostavki za definisanje dobre marketing strategije kompanije. A kvalitetna marketing strategija će svakako dosta pomoći, a usudiću se reći i biti od presudne važnosti za ostavarivanje ciljeva preduzeća u uslovima sve veće konkurencije na tržištu. Danas je to posebno izraženo imajući u vidu Svjetsku ekonomsku krizu. Da bi se kompanija na kvalitetan način suprostavila konkurentima ona mora dobro upoznati svoju konkurenciju. Mora predvidjeti djelovanje konkurenata i brzo reagovati na tržištu, kako ne bi došla u situaciju da je konkurenti potisnu i preteknu. Savremeni marketing nudi rešenja i pomaže kompaniji da na najbolji način ostvari konkurentsku prednost i obezbjedi rast i razvoj
Ključne rijeci : Porterove sile konkurencije, konkurencija, granski i tržišni koncept konkurencije
UVOD
Tema ovog seminarskog rada je: Konkurentske snage – identifikovanje i analiza konkurenata. U daljem tekstu pisaću o tome šta je sve potrebno u sferi marketinga da kompanija učini, kako bi se usješno iborila sa konkurencijom. Najteži zadatak je zapravo tačno predvidjeti ono što će se dogoditi u budućnosti ,ili bi se moglo dogoditi. To je zlatna nit oko koje koje bi se plela marketing mreža koja bi zaštitila preduzeće i omogućila mu napredak. Biznis je danas moderno “ratovanje”, utakmica, a pravila igre su ponekad surova. Iako svaki tim zna pravila, i svi imaju taktiku, dober rezltat zavisi od toga na koji način i kom momentu odigrati prave poteze.Da li postoji sigurna luka, da li je jaka kompanija vječno sigurna i nedodirljiva, da li i mali i veliki “igrači strahuju i osluškuju ? U daljem tekstu pojasniću detaljnije kako se boriti sa konkurencijom, šta su to Porterove sile konkurencije, te granski i tržišni model konkurencije. A biće riječi i o tržišnim liderima i kako oni brane tržišno učešće, i nasuprot njima koje su to strategije pratilaca.
KONKURENTSKE SNAGE – IDENTIFIKOVANJE I ANALIZA KONKURENATA
PORTEROVE SILE KONKURENCIJE
Michael Porter je identifikovao pet sila koje određuju osnovnu, dugoročnu privlačnost tržišta ili tržišnog segmenta : Konkurenti u grani, Potencijalni novi učesnici, Suptituti, Kupci i D obavljači. Prijetnje koje navedene sile nameću su sledeće :
1. Prijetnja jakog rivalstva u segmentu – segment nije privlačan ako već obuhvata brojne, jake ili agresivne konkurente. On je još neprivlačniji ako je stabilan ili u opadanju, ako se dodatni kapaciteti povećavaju u velikoj mjeri, ako su fiksni troškovi visoki, ako su visoke izlazne barijere, ili ako konkurenti imaju veliki interes da ostanu u segmentu.
2. Prijetnja novih učesnika - privlačnost segmenta varira shodno visini njegovih ulaznih i izlaznih barijera.. Najprivlačniji segment je onaj u kojem su ulazne barijere visoke, a izlazne barijere niske. Mali broj novih kompanija može da uđe u granu, a kompanije sa slabim rezulatatima mogu lako iz nje da izađu.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET