Izbor ciljnog tržišta i pozicioniranje na ciljnom tržištu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Izbor ciljnog tržišta i pozicioniranje na ciljnom tržištu". Rad ima 27 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Srednja ekonomska škola, Sarajevo
SEMINARSKI RAD
TEMA BR:14
CILJNI MARKETING: IZBOR CILJNOG TRŽIŠTA I POZICIONIRANJE NA CILJNOM TRŽIŠTU
PITANJA ZA ODBRANU SEMINARSKOG RADA:
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
OCJENA IZ PISMENOG DIJELA RADA: ____
OCJENA IZ USMENE ODBRANE RADA: ____
ZAKLJUČNA OCJENA SEMINARSKOG RADA: ____
Sarajevo, mart 2010
UVOD
Segmentacija tržišta je postupak razvrstavanja potrošača u manje sličnije ili homogene skupine (segmente). Svrha segmentacije tržišta jeste otkrivanje skupina potrošača ( tržišnih segmenata), koji imaju slične zahtjeve i karakteristike ponašanja u kupovini. Segmentacija tržišta omogućuje preduzeću da bolje razumije potrebe potrošača, da upozna prirodu konkurencije u svom okruženju i da pravilno usmjeri svoje marketinške napore na određene segmente potrošača. Odluke o izboru ciljnog tržišta zasnivaju se na idejama dvije glavne strategije segmentacije tržišta: -strategija koncentracije, koja podrazumijeva da preduzeće sve svoje marketinške napore usmjerava prema jednom segmentu potrošača; i – strategija za više segmenata, koja podrazumijeva da preduzeće usmjerava svoje marketinške napore na dva ili više segmenata.
Pozicioniranje proizvoda označava mjesto koje proizvod zauzima na datom tržištu, a određuje se načinom kako ga doživljava ciljna skupina potrošača (ciljni segment tržišta).
Segmentacija tržišta i pozicioniranje proizvoda
Izbor ciljnog tržišta, segmentacija tržišta i pozicioniranje proizvoda ili marke (brand) postale su oblasti od izuzetnog značaja za donošenje strateških marketinških odluka preduzeća u visoko razvijenim tržišnim privredama u svijetu. Proces privrednog i tehnološkog razvoja i rasta realnih dohodaka stanovništva doveo je do rasta lične potrošnje za koju bilo karakteristično izuzetno dinamično povećanje broja proizvoda i usluga. Masovna tržišta relativno homogenih proizvoda karakteristična za početak XX vijeka postepeno su ustupala mjesto tržišnim diferenciranih proizvoda, povećanjem varijanata unutar linija, ili inovacijama i uvođenjem potpuno novih proizvoda.
Npr.; Često citiran događaj karakterističan za kasniju pojavu marketing koncepta vezuje se za Henry Forda koji je u Sjedinjenim Američkim Državama uveo masovnu proizvodnju sa svojim poznatim Modelom «T» automobila u 1908.g. i njegovo tvrđenje da se automobil može dobiti u bilo kojoj boji, ukoliko je ona crna.
Analiza tržišta SAD u 90–tim godinama povezuje da se masovno tržište raspalo na segmente, da aktuelna tržišta predstavljaju male komade. U pitanju je sveprisutna pojava koja se odnosi i na proizvode u skoro svakodnevnoj upotrebi i potrošnji, kao što su proizvodi hrane, prije svega prerađivačke industrije, proizvodi za ličnu higijenu i dr.
Segmentacija tržišta i pozicioniranje proizvoda predstavljaju komplementarne aktivnosti u savremenom marketinškom upravljanju.
Glavni zadatak efikasnog marketinškog upravljanja je da omogući postavljanje realističkih ciljeva preduzeća u pogledu plana proizvodnje za detaljnu listu proizvoda, usklađenu sa dinamikom i lokacijom tražnje u planskom periodu.
U analizi tržišta koju marketing sektor za ovu svrhu treba prethodno da obavi, kao ključna pitanja javljaju se: ko je kupac na tržištu i zašto kupuje.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET