Odnosi sa javnošću | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Odnosi sa javnošću". Rad ima 31 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Београдска пословна школа
СЕМИНАРСКИ РАД
ОДНОСИ СА ЈАВНОШЋУ
Студент: Професор:
2B1/0404/08
Маркетинг и развој маркетинга
Маркетинг срећемо свуда. Добар маркетинг све више постаје кључни део успеха у пословању, значајно утичући на наш свакодневни живот. Настанак и почетак развоја маркетинга, као концепције и дисциплине, формално се везује за прву декаду дведесетог века. У току ове декаде (1900-1910) маркетинг је добио своје име и почео да се изучава као универзитетска дисциплина. Бројне су дефиниције маркетинга и за сада не постоји опште прихваћена дефиниција. Једино што је свима заједничко је то, да централни део сваке дефиниције маркетинга заузимају три главна елемента: размена, производ и активности.
Размена је суштински концепт на коме се заснива маркетинг. Она се у маркетингу посматра као пренос власништва над робом. Да би размена била могућа мора се испунити: - У размени морају учествовати најмање два појединца или организације, - свака страна мора поседовати „нешто од вредности“ што друга страна жели, - свака страна мора бити вољна да се одрекне „нечега од вредности“ како би добила „нешто од вредности“ што поседује друга страна, - свака страна мора веровати да је прихватљиво и пожељно обавити трансакцију са другом страном.
У маркетингу се под производом сматра оно што може бити предмет размене.
Када једна страна активније тражи размену од друге стране, прву страну називамо маркетаром, а другу потенцијалним купцем.1
Америчко удружење за маркетинг га овако дефинише: „ Маркетинг је процес планирања и спровођења концепција, одређивања цена, развијања и размењивања идеја, производа и услуга ради остваривања промета којим се постижу циљеви појединаца и организације.“
Британски институт за маркетинг је дао сличну дефиницију: „Маркетинг је процес управљања који индентификује и предвиђа и задовољава захтеве потрошача остварујући при том профит.“
Маркетинг је до сада прошао кроз осам фаза развоја:
1. Период открића од 1900.-1910. год
2. Период концептуализације од 1910.-1920. год- у том периоду долази до идентификовања одређених маркетинг функција, као и маркетинг приступа: Предметни, Институционални. Функционални.
3. Период интеграције од 1920.-1930. год- у овом периоду појављују се први писани радови у којима су садржана сва дотадашња сазнања из области маркетинга. Поред овога важна карактеристика треће фазе развоја је и развој маркетинг мисли и концепције.
4. Период развоја од 1930.-1940. год- за ову фазу развоја карактеристично је што су у њој почеле да се користе квантитативни и социолошки методи у истраживању маркетинга као и повећање школа које су имале предмете из области маркетинга.
5. Период преиспитивања од 1940.-1950. год- везан је за време светског рата. Тада маркетинг коначно поприма карактеристике научне дисциплине и долази се до преиспитивања дотадашњих приступа маркетингу и афирмације новог управљачког приступа.
6. Период реконцептуализације од 1950.-1960 .год- у овој фази долази до промене у оријентацији истраживања од анализе тржишта ка истраживањима која су у функцији
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET