Mehanizam djelovanja ekonomske propagande | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mehanizam djelovanja ekonomske propagande". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Uvod
U ovom radu ću se baviti mehanizmom djelovanja ekonomske propagande. Pre toga ću vam dati neke informacije o samom pojmu propagande. Propaganda označava sitematski pokušaj oblikovanja percepcije i saznanja za manipulisanja ponašanjem pojedinca, u svrhu generisanja reakcije koju propagandisti žele postići. Pojam „propaganda“ se uglavnom koristi u političkom kontekstu, dok se na području ekonomije govori o oglašavanju. U narodu se još koristi izraz reklama, a neki koriste i naziv promocija.
Propaganda se može primijeniti u različite svrhe. Pojedinci i organizacije primjenjuju je radi promovisanja proizvoda i organizacije, da bi povećali potražnju, ublažili uticaj konkurentske propagande, povećali prodajno osoblje da bude efikasno, povećali namjenu proizvoda itd.
Ekonomska propaganda predstavlja plaćeni, masovni oblik prenošenja specifičnih sadržaja s ciljem informisanja, podsjećanja i podsticanja potencijalnog kupca na akciju u odnosu na određenu ideju, proizvod ili uslugu. Riječ ekonomska propaganda potiče od latinske riječi „pro movere“ i značenje se može protumačiti kao kretati se naprijed. Pod ekonomskom propagandom kao elementom marketinškog miksa podrazmijevamo svaki oblik komuniciranja preduzeća sa kupcima i javnosti. Osnovna namjera ekonomske propagande je informisati, uvjeriti i time uticati na odluke kupaca.
U nastavku rada razradiću mehanizam djelovanja ekonomske propagande.
1. Motivi tražnje i kupovine
1.1. Potrošač i vrste potrošača
Kupac (potrošač) je direktan partner preduzeća i sve promjene koje se odvijaju pod uticajem raznih strategijskih varijabli direktno se odražavaju na odnos potrošača prema kupovini proizvoda. Nastojanje da potrošač bude stalni kupac, tj. njegovo „prerastanje“ u poslovnog partnera, kroz lojalnost prema određenoj marki proizvoda je vrhunski cilj uprave bilo kojeg savremenog preduzeća.
Ponašanje potrošača u marketing literaturi se različito definiše:
ponašanje potrošača je istrživanje kako i zašto potrošači kupuju i troše;
ponašanje potrošača opisuje procese koje potrošači koriste da izgrade odluke o kupovini kao i upotrebu i raspolaganje kupljenim proizvodima i uslugama;
ponašanje potrošača je dinamika interakcija razmišljanja, ponašanja i događaja u okruženju pomoću kojih ljudska bića upravljaju aspektima razmjene u njihovom životu.
Za ponašanje potrošača je bitno sljedeće:
ponašanje u traženju proizvoda, kupovini i osjećaju poslije kupovine;
u pitanju je određeni proces sa više ili manje faza;
rezultat toga procesa je donošenje odluke o kupovini ili odbijanju kupovine;
ponašanje potrošača omogućava da se sagleda način zadovoljenja potreba;
radi se o vrlo dinamičkoj interakciji internih i eksternih varijabli čiji je rezultat vidljivo ponašanje kupaca kao pojedinca, porodice ili društvene grupe.
Ponašanje potrošača utiče na kreiranje marketing programa preduzeća, pa je zato važno njegovo permanentno istrživanje. Da bi se oformila kontinuirana mogućnost kreiranja ponude u preduzeću neophodno je parmanentno „motrenje“ (monitoring) procesa ponašanja potrošača. Ova saznanja o ponašanju potrošača smanjuju rizik pogrešnog kreiranja marketing mixa. Istraživanjem ponašanja se permanentno otkrivaju njegove potrebe i omogućava da se ponudi „korespondirajući“ proizvod sa njegovim potrebama, željama i raspoloživim dohotkom. Ponašanje potrošača se stoga odnosi na pojedinca, kolektiv i preduzeće.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET