PR u kriznim okolnostima | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "PR u kriznim okolnostima". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Мегатренд
Универзитет примењених наука
Факултет за пословне студије
Београд
Oдноси с јавношћу
Семинарски рад
Тема: PR у кризним околностима
Садржај:
Увод
Кризу са аспекта односа са јавношћу представља сваки догађај, трач или чињеница која има потенцијал да угрози репутацију, имиџ, односно кредибилитет организације, бренда или личности.
Кризе обухватају најразноврсније ситуације – угроженост здравља корисника одређеног производа, кризе у вези са безбедоносним условима, стандардима заштите животне средине, финансијске кризе и малверзације, несреће на раду, лажно оглашавање,жалбе муштерија, наводне или стварне дискриминације и оптужбе само су неке од кризних ситуација.
Већина малих компанија сматра да се кризне ситуације догађају искључиво великим,мултинационалним компанијама. Криза може погодити било коју организацију, без обзира на величину или сектор, у било комтренутку. И по правилу - у моменту када је најмање очекујете. Ниједна компанија не сме занемарити управљање односа с јавношћу пре, за време и после кризне ситуације, јер то директно утиче на корпоративни имиџ. Све што долази од стране компаније у кризи, оно што се изјављује и чини, може имати дугорочни утицај на пословање и идентитет компаније у јавности.
Кризе углавном наступају у нежељено доба: ноћу, викендом или у време празника. Оне делују интензивно и шире се невероватном брзином. Зато је важно да се на време припреме одговарајући планови, како би компанија тренутно могла да одговори на новонасталу ситуацију. Свака криза је другачија и зато се чак и најбрижљивије разрађени планови морају стално процењивати и ажурирати.
Настанак кризне ситуације
Када се криза деси, догађаји се одвијају неконтролисано, са тзв. сноwбалл ефектом. Зато је претходно планирање кризних ситуација и припрема плана за такве случајеве ултимативно за сваку озбиљну организацију.
Неке кризне ситуације се могу предвидети и спречити, док се ефекат оних које се не могу избећи, а које су и најчешће, може минимизирати уколико се адекватно комуницирају. Што дуже криза траје, више штете може проузроковати, те је неопходно кризом управљати на брз и организован начин.
Што је компанија боље примпремљени за комуникацију у кризним ситуацијама, веће су шансе да кризу преживит или чак и да профитира у таквој ситуацији, односно побољша репутацију.Наравно, под условом да адекватно делује.
Уколико су у компанији скептични у вези са потребом озбиљног приступа планирању кризних ситуација, треба имати на уму чињеницу да је већина компанија имала не више од једне кризне ситуације. Нису ни имале прилику за следећу јер након те прве више не постоје. То су подаци за компаније које нису у својој пословној филозофији придавале значај планирању криза.
Начини решавања кризе
Прво правило односа са јавношћу у кризним ситуацијама – прикупити све чињенице што је брже могуће. Од брзине којом компаније комуницирају чињеницама медијима, жртвама, инвеститорима, акционарима и осталој јавности зависи, у великој мери, и начин на који ће пребродити кризну ситуацију. Односи са јавношћу су уметност демонстрације – показивања пре него само изјављивања кључних порука. То исто важи и у кризним ситуацијама. Када само изјаве да им је жао – јавност је цинична. Када покажу саосећање и бригу на адекватан начин, ефектан за конкретну ситуацију, људи не само да им верују, већ то и памте.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET