Strategijsko poslovno planiranje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Strategijsko poslovno planiranje". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka poljoprivredna škola
Šabac
Seminarski rad iz predmeta
Tema: Strategijsko poslovno planiranje
Šabac, 2009.
Sadržaj
Uvod 2
1. Pojam i obuhvat planiranja 3
1.1. Različiti pristupi planiranju 3
1.2. Karakter planiranja kao funkcije menadžmenta 5
2. Strategijsko planiranje 9
Zaključak 12
Literatura 13
Uvod
Ako se planiranje razume kao primarna faza procesa upravljanja u kojoj se donose odluke o ciljevima, politika ma, strategijama i setu pojedinačnih planova za preduzimanje aktivnosti preduzeća, onda je očigledno da se radi o složenom i odgovornom poslu. Putem plani ranja preduzeće usaglašava ciljeve i načine njihovog ostvarivanja kao i programira i sinhronizuje preduzimanje relevantnih aktivnosti na područjima svog angažovanja. Planski proces uključuje eksterno i interno usaglašavanje. Eksterno se svodi na usaglašavanje ciljeva i mogućnosti iz okruženja u smislu da se kroz interakciju ciljeva i iz izazova okruženja opredeli strategija, tj. uskladi pravac, metod i tempo rasta preduzeća. Otuda, ovo usaglašavanje uk ljučuje i sagledavanje mogućnosti plasmana outputa i obezbeđivanje inputa za njihovu proizvodnju. Interno, pak, usavršavanje podrazumeva i uspostavljanje nužnih odnosa između pojednih područja aktivnosti i nosilaca. Podrazumeva se da ukupni plan preduzeća treba da ba zira i na vertikalnoj usaglašenosti ova dva segmenta planiranja u smislu da ciljevi i strategije uzimaju u obzir, ne samo izazove iz okruženja, nego i mogućnosti preduzeća da pravovremeno obezbedi sumu podrazumevanih aktivnosti i podnese potrebno ulaganje za njihovo ostva renje. Tek onda će ciljevi, politike i strategije biti realne pretpostavke za područja poslovnog planiranja. Ako prvi nivo uključuje globalna istraživanja (istraživačko-kreativ na faza planiranja), ovaj drugi nivo čini fazu finog plani ranja.
Za racionalno upravljanje je nužan set povezanih planova koji pokrivaju područje rezultata, angažovanja resursa i niza aktivnosti koje treba obavljati da bi preduzeće ostvarilo svoju ekonomsku i društvenu ulogu u procesu društvene reprodukcije. Planiranje ima svoju proceduralno-organizacionu dimenziju (usaglašavanje planova po nivoima u organi zacionoj strukturi), predmetnu (planiranje po funkcionalnim područjima kao što su marketing, poizvodnja i sl.), strukturalnu (bazira na donošenju planskih odluka o cilj evima, politikama, strategijama i sl.), vremensku (uspos tavljanje odnosa između dugoročnih, srednjoročnih i kratkoročnih planova) i formalno-pravnu dimenziju. Ove dimenzije prožimaju i komplikuju proces planiranja, te je nužan, sveobuhvatan i organizovan pris tup poslovnom planiranju koji će usaglasiti zahteve svake od pomenutih karakteristika.
Izrada ukupnog plana preduzeća mora biti prožeta nastojanjem da on doprinese efikasnom i efektivnom ostvarivanju misije i bazičnih ciljeva poslovanja.
Redovno planiranje poslovanja, u prvom redu, služi za nadzor nad poslovanjem i poboljšanjem rezultata rada. Smisao praćenja poslovanja kroz aktivnost poslovnog planiranja je u mogućnosti korišćenja potencijala preduzeća putem planiranja uspeha preduzeća (planiranje učinaka i troškova).
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET