Vrste ambalaže | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vrste ambalaže". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
УНИВЕРЗИТЕТ У ИСТОЧНОМ САРАЈЕВУ
САОБРАЋАЈНИ ФАКУЛТЕТ
ДОБОЈ
Врсте амабалажe
Семинраски рад из предмета:
Транспортне особине робе
Студент:
Златко Благојевић
Смијер: Телекомуникације
Садржај
1. Увод 3
2. Улога амбалаже и њена функција 4
3. Подјела амбалаже 5
4. Папирна и картонска амбалажа 6
5. Метална амбалажа 8
6. Стаклена амбалажа 9
7. Дрвена амбалажа 10
8. Текстилна амбалажа 11
9. Амбалажа од пластичних маса 12
10. Комплексна амбалажа 13
11. Подјела амбалаже према намјени 14
11.1. Комерцијална амбалажа 14
11.2. Транспортна амбалажа 15
12. Избор амбалаже 17
13. Закључак 19
14. Литература 20
1. Увод
Ријеч амбалажа води поријекло од француске ријечи “emballage” што у преводу значи замотавање, паковање, упакивање, пакет. Да би се један производ могао испоручити потрошачу мора бити стављен у одређени суд, омот односно у амбалажу. Сам процес стављања производа у амбалажу назива се паковање робе. Треба имати у виду да појмови паковање и амбалажа нису потпуно разграничени и употребљавају се, како у нашој тако и у страној литератури са доста широким значењем. У многим случајевима се и један и други појам употребљавају са истим занчењем. Ипак, ријеч амбалажа има шире значење и представља општи појам за све проблеме у вези са опремањем производа за промет, док је ријеч паковање више везана за саму радњу стављања производа у амбалажу.
Паковање у амалажу је последња радња процеса производње и обавља се најчешће у производној организацији рада, али има случајева да се паковањем баве и специјализоване орагнизације, нарочито када је производ намјењен широкој потрошњи. Квалитетнији и финији производи се пакују луксузније, док се неке грубе и јефтиније сировине (руде, сточна храна и сл.) опремају у расутом стању ринфузи.
Паковање се може обављати ручно, механички и комбиновано. Уколико су производи намјењени исхрани, лијечењу и сл. при паковању се мора водити строго рачуна о хигијенским услвима, што контролише санитарна инспекција. Организације које имају механизовану и аутоматизовану производњу на исти начин имају ријешено и питање паковања производа. У модерној производњи преко 90% свих производа мора бити упаковано, како би се сачувао квалитет и олакшао транспорт и складиштење. Како начин паковања утиче и на самог потрошача посебна пажња се обраћа на естетска рјешења. Код луксузних паковања удио амбалаже у продајној цијени може бити и до 70%. Продајној цијени треба додати и трошкове транспорта, складиштења, манипулисања итд.
Када се има у виду да се преко 90% произведене робе мора јавити у промету упакована, није тешко закључити да је производња амбалаже веома занчајна привредна дјелатност са великим обимом производње. У многим земљама индустрија амбалажа се све више издваја из оквира споредних погона привредних организација и све више афирмише као засебна привредна област.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET