Uloga prometne logistike u povezivanju europskog sjevera i juga | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga prometne logistike u povezivanju europskog sjevera i juga ". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet u Sarajevu,
Fakultet za saobraćaj i komunikacije
SEMINARSKI RAD
Iz predmeta: Logistika u transportu i komunikacijama
T-14: Uloga prometne logistike u povezivanju europskog sjevera i juga
Novembar,2010.
1.UVOD
2.Uloga prometnog i informacijskog sustava u neometanom toku roba,usluga i informacija
Razvijen prometni sustav olakšava i potiče mobilnost ljudi, roba kao i informacija. Promet se u smislu masovne djelatnosti sve više razvija u složeni tehnološki proces. Prometni sustav je skup međusobno i svrsishodno povezanih podsustava i elemenata koji pomoću prometne infrastrukture i intelektualnog kapitala omogućuju proizvodnju promentih usluga. Proces globalizacije kao dominantan politički i društveno-ekonomski proces koji je započeo krajem drugog stoljeća, uticao je da se u tim ciljevima postavlja kao imperativ globalne tržišne konkurentnosti.Ovaj proces sam po sebi ukljucuje i razvoj ova dva pomenuta sustava:prometni i informacijski.Cilj i temelj globalizacije jeste da se preko ovih podustava osigura nesmetan tok robe,usluga i informacija i da se postigne veća efektivnost i efikasnost društva u cijelini.Ova činjenica zatjeva od zemalja koje su u tranziciji da što prije stvore uvijete za neometane tokove različitih vrsta roba, usluga i informacija.Ulaganja u prometni i informacijski sustav su veoma velika,a samim tim i skupa,ali ako se radi o promisljenom i dobro procijenjenom investiranju vrlo je moguć povrat svih uloženih sredstava.Potrebno je posebnu pažnju posvetiti stvaranju općih uvjeta koji će privlačiti ,a ne odbijati dolazak investicijskog kapitala. Uvjet investiranja u infrastrukturu zahtijeva dobru usklađenost i transparentnost triju temeljnih čimbenika prosperiteta:
- dražavna stabilnost
-zakonska uređenost i transparentnost
-sloboda tokova roba, usluga i informacija
U kontekstu istaknutih čimbenika treba sagledavati i sve ostale procese, koji se odvijaju u okviru prometne logistike kao sistema koji treba uticati na optimizaciju transportnih procesa. Pošto transportne procese treba sagledavati na globalnoj razini, tako se u tom području nacionlani (lokalni) interesi identificiraju s globalnim. Pri tom treba imati na umu da ni jedna država, nastala na području bivše Jugoslavije, nema funkcionalno projektiranu cestovnu infrastrukturu, niti su pri njenom nastajanju poštivani globalizacijski principi, koji danas dominiraju u svim svjetskim procesima.Takvo stanje predstavlja veliki teret za novonastale države,pa se zato problem treba rijesiti sto brze i sto efikasnije. Dalke, nijedna novonastala država ne smije, u razvoju nacionalne cestovne infrastrukture, polaziti samo od svojih lokalnih interesa jer je to korak ka samom rješavanju problema.Za primjer možemo uzeti Hrvatsku, gdje postoji orjentaciono uvjetovanje za izgradnju suvremenih cesta koje vode ka moru,a pri tome se ne smije zaboraviti cestovni koridor: itok-zapad ( D4 ),kao ni cestovni pravci koji vode iz Mađarske, preko Hrvatske i Bosne i Hercegovine do mora. Slična ovakva situacija postoji i u Sloveniji. Prioriteti u izgradnji cestovne infrastrukture moraju biti vezani za šire područje, globalne interese, jer lokalni uslovi ne mogu osigurati razinu prometa koja će biti dostatna za održavanje cesta, a dodatno opterećenje proračuna može uvijetovati i brojne negativne posljedice na ekonomski razvoj države i cijelini.Osnovni cilj izgradnje suvremene mreže cesta jeste prioritetno otvaranje prema robama i uslugama izvana ,a ne samo unutar same države.Tranzicijske države srednje i južne Europe spadaju u red malih država sa skromnim ekonomskim potencijalima ,te je njihovo povezivanje u jedan savremeni Europski prometni sustav vrlo značajno.Pri tome je bitno da svi elementi prometne logistike budu funkcionalni i da ne predstavljaju prepreku robnim tokovima,uslugama i informacijama.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET