Tir karnet | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tir karnet". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD IZ MEĐUNARODNOG TRANSPORTA, ŠPEDICIJE I OSIGURANJA
Tema: TIR KARNET
SADRŽAJ
UVOD............................................................................................................................3
1. MEĐUNARODNI PREVOZ ROBE PO ODREDBAMA
KONVENCIJE TIR.....................................................................................................4
2. TIR KARNET...........................................................................................................5
3. NAČIN UPOTREBE................................................................................................6
4. SADRŽAJ TIR KARNETA....................................................................................7
4.1. Obrazac TIR karneta............................................................................................7
ZAKLJUČAK...............................................................................................................8
LITERATURA.............................................................................................................9
UVOD
U carinskom postupku, kako u fazi carinskog nadzora, tako i fazi carinjenja, stanje robe, radi pravilne primene svih propisanih instrumenata i naplate carine, utvrđuje se dokumentarno ili pregledom.
Stanje robe se utvrđuje dokumentarno, dakle na osnovu dokumenata, odnosno carinskih isprava, kao i na osnovu komercijalnih, prevoznih i ostalih isprava, priloženih uz carinske isprave, dok se pregledom utvrđuje, da li su podaci u navedenim ispravama (carinskim i ostalim) tačni, odnosno, da li se slažu sa stvarnim stanjem robe.
Iz napred iznetog proizilazi da se mnoge bitne činjenice o carinskoj robi ne mogu utvrditi njenim pregledom, već samo na osnovu podataka iz isprava koje su učesnici u trgovačkoj transakciji izdali jedan drugom. Iz ovih isprava se najčešće utvrđuje vrsta komercijalnog posla, vrednost robe, ugovoreni paritet, visina prevoznih troškova, razni popusti, ograničenja itd.
Prema tome, komercijalne i transportne isprave, koje se podnose uz carinsku ispravu u carinskom postupku sadrže većinu bitnih podataka o carinskoj robi, koji se, radi lakšeg vođenja postupka, prepisuju u odgovarajuću carinsku ispravu na isti ili drugačiji način. Pored komercijalnih isprava, za vođenje carinskog postupka su izuzetno značajne i prevozne isprave.
Ako ugovorom nije drugačije određeno, nalog za otpremu stvari preko granice sadrži obvezu za otpremnika da sprovede potrebne carinske radnje.
Otpremnik je dužan držati se uputstva o pravcu puta, sredstvima i načinu prevoza i ostalih uputa dobijenih od nalogodavca.
Ako nije moguće postupiti po uputstvima sadržanim u nalogu, otpremnik je dužan tražiti nove upute, a ako za to nema vremena ili je to nemoguće, otpremnik je dužan postupiti kako to zahtevaju interesi nalogodavca.
O svakom odstupanju od naloga otpremnik je dužan bez odgađanja obavestiti nalogodavca.
Prevozilac odgovara kad dođe do gubitka ili oštećenja robe od momenta preuzimanja do njene predaje. Kad dođe do zakašnjenja u prevozu i predaji robe, a primaocu nastupi šteta. Prosečan rok isporuke u pogledu roka otpreme je 12 sati po izvršenom utovaru i 24 sati za 300-350km.
Roba ne podleže plaćanju dažbina i taksa na uvoz ili izvoz kod carinarnice prelaska carinske linije, niti polaganju garancija za takve dažbine.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET