Realizacija robe u unutrašnjem prometu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Realizacija robe u unutrašnjem prometu". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Realizacija robe u unutrašnjem prometu
1. UVOD
Trgovinska preduzeća nabavljaju robu od dobavljača, da bi je zatim prodala kupcima. Prodajom ili realizacijom robe trgovinsko preduzeće ostvaruje svoj redovan poslovni prihod – prihod od prodaje robe. Knjigovodstveno obuhvatanje realizacije robe biće različito, što zavisi od cene po kojoj se evidentiraju zalihe robe: da li se evidentiraju po nabavnoj ceni, po prodajnoj ceni bez poreza na promet, ili po prodajnoj ceni sa porezom na promet. U svim ovim slučajevima interni obračuni realizacije, tj. obračun nabavne vrednosti prodate robe, biće različiti. Realizacija robe se može obavljati na veliko iz skladišta ili na malo preko prodavnica, pa će evidencija i zbog toga biti različita.
Knjigovodstveno obuhvatanje realizacije robe će takođe biti različito, u zavisnosti od toga da li je roba prodata za gotovo, na čekove, ili kupcu na kredit koji će kasnije platiti.
1.1. DOKUMENTACIJA VEZANA ZA REALIZACIJU ROBE
Dokumentacija u vezi sa realizacijom robe biće različita u zavisnosti od toga da li se realizacija vrši na veliko ili na malo.
U vezi sa realizacijom robe na veliko javlja se
- ugovor ili zaključnica sa kupcem,
- nalog za isporuku ili izdavanje robe,
- otpremnica,
- faktura.
Realizacija robe na malo obavlja se preko prodavca. To kretanje robe prati sledeća dokumentacija:
trebovanje robe,
interna dostavnica,
povratnica robe,
priznanica o uplati dnevnog pazara.
Sistem oporezivanja proizvoda ( robe ) i usluga uređen je Zakonom o akcizama i o porezu na promet. Suština Zakona sastoji se u oporezivanju proizvoda ( robe ) i usluga preko akciza i poreza na promet proizvoda ( robe ), odnosno poreza na promet usluga.
Porezom na promet robe ( proizvoda ) oporezuje se promet robe, odnosno proizvoda koji služe krajnjoj potrošnji. Prema tome, predmet oporezivanja je samo krajnja potrošnja, što znači da je od oporezivanja izuzeta prodaja robe trgovini i ugostiteljstvu u svrhu dalje prodaje. Svaka prodaja robe i proizvoda koju izvrše trgovinska preduzeća na malo ( prodaja iz prodavnice ) smatra se prodajom kranjem potrošaću, na šta se obračunava i plaća porez na promet.
Pri komisionoj prodaji robe koju izvrši komisionar krajnji potrošač plača takođe porez na promet.
Prodaja robe sa konsignacionog skladišta, pri čemu konsignator, tj. trgovac prodaje robu u tuđe ime i za tuđ račun oporezuje se takođe krajnji potrošač.
prodajna cena prodate robe za krajnju potrošnju,
vrednost uvezene robe, utvrđena po carinskim propisima,
vrednost utvrđenog manjka.
Porez na promet se obračunava i plaća po tzv. opštim stopama ( proporcionalne stope ), utvrđenim odgovarajućim zakonskim propisima. Međutim, za sve proizvode i robu bitne za životni standard građana utvrđena je niža, tzv. povlašćena stopa. Postoje određene vrste soba na koje se ne plaća porez na promet, za koje postoji tzv. poresko oslobađanje ( npr. sve vrste hleba, mleka, jestivog ulja, masti, lekovi, udžbenici, školska učila, itd. )
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET