Prevoz piva | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prevoz piva". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PREVOZ PIVA
OPIS PROIZVODA
Pivo je alkoholno piće koje se pravi od kvasca, hmelja, ječma i vode. Spada u slabija alkoholna pića, sa 3 - 13 procenata alkohola . Jedno od najstarijih pića koje se koristilo u Egiptu. Pod pivom se podrazumeva slabo alkoholno piće, koje se proizvodi u procesu alkoholnog vrenja iz slada, hmelja , vode i pivskog kvasca. Voda je glavni deo napitka i služi kao rastvarač. Slad se dobija od žitarica, najčešće od ječma i daje pivu sastojke ekstrata od kojeg zavisi punoća ukusa i koncentracija osnovnog ekstrata piva. Hmelj konzervira pivo i daje mu miris i gorak ukus, dok pivski kvasac izaziva alkoholno vrenje u kome šećer prelazi u alkohol i ugljen dioksid . Pivo je potpuno prirodan i biološki uravnotežen proizvod, pa se s pravom smatra "tekućom hranom". Energetska vrednost jedne litre standardnog piva odgovara energetskoj vrednosti jedne litre punomasnog mleka.
Istorija
Pivo je jedno od najpopularnijih alkoholnih pića. Tokom 1985 . ekipa Nacionalnog škotskog muzeja iz Edinburga iskopala je u Rimu , na jednom od hebridskih ostrva, posudu od terakote s nepoznatim sastojcima, iz neolitskog doba. Analizom tog nalaza dobijen je napitak za pivo, koje se pravilo iz zobi , ječma , meda i paprati . Ovo piće, za koje mnogi tvrde da je zapravo jelo, koristilo se već u predistorijskom razdoblju. Proizvodili su ga Kelti , Germani , Sloveni i Skiti ... Proizvodio se iz ječma, pšenice , zobi i heljde, a mnogi stari narodi začinjavali su ga raznim mirođijama i medom . Današnji glavni sastojak hmelj počeo se koristiti tek u 13. veku . Pivopijska središta u starom veku bila su u Jermeniji , Mesopotamiji i Egiptu . Iz tih su područja pivo posle preuzeli Grci i Rimljani. Prema starim iskopinama i zapisima arheolozi su utvrdili da su stari Vavilonci proizvodili pivo u domaćinstvu još 7000 godina p. n. e. Imali su 16 sorti piva, a za vrenje su koristili ječmeni šećer i pšenicu. Odavde se prenela proizvodnja piva u stari Egipat , Persiju , Grčku i druge zemlje
Sastav piva
Sastojci piva su : voda, etanol , ugljen dioksid i neprevreli deo ekstrakta (suve materije) sladovine. Udeo etanola zavisi od koncentracije suve materije u sladovini od koje je pivo proizvedeno i stepena vrenja. Zavisno od vrste piva, zapreminski udeo alkohola može da bude različit, tj. manji od 0,5% kod "bezalkoholnih" piva i veći od 8% kod ječmenih vina. Lager piva sadrže do 0,5% ugljen-dioksida, koji mu daje svežinu, te bitno utiče na penušavost. Stabilnost pene zavisi od koncentracije i hemijskog sastava neprevrelog dela ekstrakta, pa pivo s više ekstrakta mahom jače peni.
Potrošnja piva u Srbiji kreće se oko 60 litara po glavi stanovnika godišnje, dok je ovaj broj i više od dvostruko veći u Češkoj i iznosi oko 155 litara, a u Nemačkoj oko 138 litara.
JEDINICA PROIZVODA, PAKOVANJA, RUKOVANJA I TOVARENJA
Pojavne oblike piva je moguće klasifikovai na 10 različitih jedinica pakovanja (koja je u isto vreme i jedinica proizvoda). Najbolji primer za to je aso rtiman Nikšićkog piva prikazan u tabeli 1.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET