Pakovanje, transport i skladištenje svježeg povrća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pakovanje, transport i skladištenje svježeg povrća". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Tema :
Pakovanje, transport i skladištenje svježeg povrća
Sadržaj
1. Uvod 3
2. Opšte osobine povrća 4
3. Procesi promjena kod svježeg povrća 6
3.1. Značajniji mikrobiološki procesi u svježem povrću 7
3.2. Značajniji fiziološki i biohemijski procesi u svježem povrću 8
4. Konzervisanje- čuvanje svježeg povrća 10
4.1. Faktori koji utiču na dužinu čuvanja povrća 10
4.2. Konzervisanje svježeg povrća 11
5. Gubitci pri skladištenju povrća 12
6. Uslovi skladištenja 14
7. Zaključak 15
8. Literatura 16
1. Uvod
Tehnologija poslije berbe (postharvest technology) je značajno područje izučavanja tehnologije povrća i obuhvata dio prehrambenog lanca od branja do prerade ili do konačnog proizvoda. Osnovni cilj tehnologija poslije berbe je očuvanja kvaliteta sirovina od momenta branja do privremenog ili trajnijeg skladištenja. Na taj način se stvaraju uslovi za preradu tokom cijele godine, a procesi degradacije kvaliteta povrća se svode na minimum. Osim za preradu nameće se potreba distribuiranja povrća u svježem-neprerađenom stanju do krajnjeg korisnika.
Poznavanje svojstava povrća i mogućnosti promjena koje se pri tome mogu dogoditi su osnove menadžmenta svih procesa od berbe, transporta, skladištenja i čuvanja do momenta prerade ili korištenja u sevježem stanju. Pri tome se upravlja složenim biohemijskim, fiziološkim, mikrobiološkim procesima koji se događaju uslijed same prirode povrća kao i uslijed vanjskih utjecaja.
Brojne su metode i tehnike koje se koriste u postharvest tehnologiji voća i povrća. Najznačajnije se odnose na: procjenu stepena zrelosti, kontrolu bolesti i štetočina, postharvest tretiranje, skladištenje i čuvanje u svježem stanju, upravljanje dozrijevanjem, upravljanje zdravstvenom sigurnosti, pakovanje, transport u svježem stanju i sl.
2. Opšte osobine povrća
Svojstva povrća se opisuju odgovarajućim atributima kvaliteta koji se mogu definisati prema različitim kriterijumima. Kad je u pitanju namjena razlikujemo stolno i industrijsko povrće. Sa tehnološkog aspekta stolno povrće je neophodno sačuvati što duže u svježem stanju i pri tome se koriste različite tehnike konzerviranja kao što su: hlađenje, čuvanje u kontrolisanoj (CA) i hipobaričnoj atmosferi, pakovanje u modificiranoj atmosferi (MA) i sl. Najčešći opšti atributi kvaliteta povrća su: veličina, oblik, boja, okus, miris, tvrdoća, čvrstoća mesa te nepostojanje oštećenja i stranih materijala. Ovi atributi zavise o brojnim faktorima kao što su : sorta, primjenjene mjere agrotehnike, ekološki uslovi (klima i tlo), primjena regulatora rasta način berbe, napad bolesti i štetočina, skladištenje. Neki od njih se mogu kontrolirati u toku primarne poljoprivredne proizvodnje (agrotehnika), a neki ne (klimatske prilike). Ostali se kontrolišu tokom procesa koji pripadaju postharvest tehnologiji i tehnologijama prerade. Osim navedenih atributa kvaliteta postoji i atributi koji se odnose na zdarvstvenu sigurnost i oni su definirani zakonomskim propisima. Prema većini propisa povrće kao i njegove prerađevine ne smije sadržavati štetne ili opasne materije u koncentracijama koje predstavljaju opasnost za zdravlje ljudi. Tu se prije svega misli na kontaminante mikrobiološke, hemijske i fizičke prirode, kao što su rezidue mikroorganizama i njihovih metabolita, rezidue otrovnih biljaka, hemijski spojevi, pesticidi, herbicidi, fungicidi i fizičke tvari štetne po zdravlje. Zahtjevi za zdravstvenom sigurnosti povrća su primarni zahtjevi za kvalitetom. Ostali zahtjevi u pogledu kvalitete su sekundarni i determinirani su atributima koji se mogu svrstati kao tehnološki, senzorni, nutritvni i drugi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET