Transnacionalne kriminalne organizacije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Transnacionalne kriminalne organizacije". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УНИВЕРЗИТЕТ СИНЕРГИЈА
ФАКУЛТЕТ ЗА БЕЗБЈЕДНОСТ И ЗАШТИТУ
БАЊА ЛУКА
ТРАНСНАЦИОНАЛНЕ КРИМИНАЛНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ
(семинарски рад из Криминологије)
Ментор: Доц. др Здравко Скакавац Студент: Адмир Иришкић
Бања Лука, децембар 2010.
САДРЖАЈ
УВОД........................................................................................................................3
1. ТРАНСНАЦИОНАЛНЕ КРИМИНАЛНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ.........................4
1. 1. Појам мафије............................................................................................4
1. 2. Италијанска мафија.................................................................................5
1. 2. 1. Cosa Nostra...................................................................................5
1. 2. 2. Camorra.........................................................................................6
1. 2. 3. N´drangheta...................................................................................6
1. 2. 4. Noua Sacra Corona Unita..............................................................7
1. 2. 5. Stidda.............................................................................................7
1. 3. Америчка мафија.....................................................................................8
1. 4. Албанска мафија......................................................................................9
1. 5. Колумбијска мафија..............................................................................10
1. 6. Руска мафија..........................................................................................11
1. 7. Јапанска мафија.....................................................................................11
1. 8. Кинеска мафија......................................................................................12
1. 9. Нигеријска мафија.................................................................................13
ЗАКЉУЧАК...........................................................................................................14
Литература.............................................................................................................15
УВОД
У односу на поријекло и значење ријечи мафија, постоји неколико различитих мишљења. У Малој „Просветиној“ енциклопедији наводи се да је мафија прво била назив за бројна разбојничка удружења на Сицилији 1860. године, да би касније тај термин био употријебљен за означавање сваке опасне криминално организоване дружине. Међутим, у Етимолошком италијанском рјечнику истиче се да је ова ријеч настала раних 60-тих година деветнаестог вијека и да је означавала нешто шармантно, мило, драго и томе слично. У драми „Мафијузи из Викторије“, аутора Г. Ризотоа, написаној 1863. године, мафија добија негативно значење и, према тврдњи аутора наведеног Етимолошког рјечника Заникелија, ријеч мафија се од тада употребљава за означавање малих сицилијанских група које се организују ради заштите својих интереса. У појединим радовима се тврди да је мафија, у ствари, организација основана током борбе против француског окупатора и да почетна слова назива те организације дају ријеч мафија која у преводу значи: смрт Француској, Италија чезне ( Morte Alla Francia, Italia Amela). Такође се у појединим радовима може наићи и на мишљења да ријеч мафија потиче из арапског, односно грчког језика.
1. ТРАНСНАЦИОНАЛНЕ КРИМИНАЛНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ
1. Појам мафије
Често се у свакодневном говору, у средствима јавног информисања, али и у појединим радовима спомиње ријеч мафија, углавном као синоним за одређене облике организоване криминалне дјелатности, без претходног објашњења правог садржаја овог појма. Тако се употребљавају термини нарко-мафија, алко-мафија, кријумчарска-мафија, ауто-мафија, макро-мафија идр., којима се желе приказати као мафијашки поједини облици криминалне дјелатности разних криминалних организација. Такође, и на међународном плану ријеч мафија се често употребљава као појам који садржајно обухвата криминалну дјелатност појединих организација у одређеним земљама, као нпр.: италијанска мафија, колумбијска мафија, америчка мафија, руска мафија и сл. У сагледавању појма мафије, полази се од становишта да је транснационални организовани криминалитет најшири појам који обухвата разне облике криминалне дјелатности на просторима више држава које су међусобно повезане. У том смислу мафија је специфичан облик организације у склопу транснационално организованог криминалитета, на већем степену организованости и финансијске моћи у односу на друге криминалне организације, односно мафија је један од најорганизованијих облика дјеловања транснационалног организованог криминалитета, који се бави нелегалним разноврсним криминалним дјелатностима и уносним легалним пословима у циљу богаћења, остваривања профита и стварања политичке моћи и друштвеног утицаја. Мора се констатовати да је у ранијем периоду, што потврђују и неки радови из тог времена, ријеч мафија углавном је служила као синоним за најпознатију организацију у склопу организованог криминалитета – Cosa Nostru, која је и поникла на Сицилији. Међутим у новије вријеме преовладава мишљење према коме је мафија заједнички назив за све оне криминалне организације које се у склопу организованог криминалитета издвајају по својој структури, облицима дјеловања, методама рада, финансијској моћи и угледу и које своје криминално дјеловање обављају кроз разне видове илегалног, али у једном дијелу и легалног дјеловања.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET