Terorizam | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Terorizam". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ:  
1. UVOD.......................................................................................str. 2 
2. POJAM I NASTANAK TERORIZMA...................................str. 3 
3. ODRANA I BORBA PROTIV TERORIZMA........................str. 5 
4. TERORIZAM U REPUBLICI SRBIJI....................................str. 6 
5. ZAKLJUČAK..........................................................................str. 7 
6. LITERATURA.........................................................................str. 8 
UVOD
Šta je terorizam? Šta on podrazumeva? Na koga se odnosi?  Enciklopedija Britanika opisuje terorizam kao "sistematsku upotrebu terora ili nepredvidivo nasilje protiv vlasti, javnosti, ili pojedinaca, radi postizanja političkih ciljeva" . Terorizam je pogodio sve kroz istoriju i to širom sveta. Čak i u vreme rimskog doba imperatori, kao sto su Tiberije i Kaligula, bave se terorizmom koristeći proterivanje i pogubljivanje prema onima koji su se protivili njihovoj vladavini. Kasnije, 1860-ih, u SAD južnjaci su formirali terorističku grupu pod nazivom Kju kluks klan, sa ciljem prestrašivanja bivših robova i da ih spreče da glasaju ili se kandiduju za neku od funkcija. U 20. veku, terorizam je prošao kroz neke velike promene. Upotreba nove tehnologije podstakla je teroriste da deluju nasilnije i obezbedila im lakši način napada. Ranije, napade su uglavnom vršile grupe pokušavajući da potkopaju ili svrgnu postojeće političke institucije. Međutim, danas postoji terorizam sa različitim uzrocima i svrhama. Koristi se u anti-kolonijalnim sukobima, kao što su u Irskoj, Britaniji, Alžiru i Francuskoj. Koristi se kod rešavanja konflikata između različitih grupa oko poseda domovine, kao što su Palestina i Izrael. Takođe se koristi u verskim neslaganjima u slučaju katolika i protestanata u Severnoj Irskoj i u unutrašnjim sukobima između revolucionarnih snaga i uspostavljene vlade, na primer: Malezija, Argentina, Iran i Nikaragva.. Kraj 20. i pocetak 21. veka  biće upamćen u svetu po velikoj ekspanziji terorizma koji je zbog neposrednih žžrtava, materijalnih razaranja i stalnog straha koji je izazvao, gotovo sve šokirao. 
 
POJAM I NASTANAK TERORIZMA  
“Reč terorizam (terrorism), nastao je od latinske reči terror ili strah, a pojam terorizam je doktrina i metod borbe za određene ciljeve sistematskom upotrebom nasilja”. Pojmovi teror i terorizam pojavili su se u diplomatskom rečniku posle Francuske revolucije kada je Edmund Berk u svojoj poznatoj raspravi protiv te revolucije, termin upotrebio da označi teror države nad građanima koji je karakterisao Francusku revoluciju. Dakle, izvorno značenje pojma terorizam odnosi se na državu kao počinioca terorističkih akata i na građane kao žrtve.
Razvojem političkih događaja, vremenom su određene moćne države uspele uzurpacijom termina “terorizam” da se izuzmu iz te kvalifikacije i da termin prihvate kao nasilje pripadnika neke organizacije ili pojedinca prema civilima i državi, a da nasilje države protiv civila označi terminom “odmazda”. Tako se reč “terorizam” u međunarodnom rečniku odomaćio i postao pojam za dela nasilja ubica, zlikovaca i ostalog sloja društva najgore vrste.
U savremenom političkom rečniku, pojam terorizam prvi put je popularno upotrebljen 60-tih godina delovanjem pripadnika IRA-e u Severnoj Irskoj i ETA-e u Španiji. Savremeni terorizam nastao je u Evropi i preneo se prvo na Latinsku Ameriku, Bliski istok, a zatim na ostatak sveta, prilagođavajući se istorijskim i nacionalnim karakteristikama i tradicijama. “Kao više dimenzionalni politički fenomen savremeni terorizam se može teorijski najopštije odrediti kao složeni oblik organizovanog grupnog, i redje individualnog ili institucionalnog političkog nasilja obeležen zastrašujućim brahijalno-fizičkim i psihološkim metodama političke borbe kojima se obično u vreme političkih i ekonomskih kriza, a retko i u uslovima ostvarene političke i ekonomske stabilnosti jednog društva, sistemtski pokušavaju ostvariti veliki ciljevi na način neprimeren datim uslovima, pre svega društvenoj situaciji i istorijskim mogućnostima onih koji ga kao političku strategiju upražnjavaju.”
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET