Prikaz studije Krivično delo nasilja u porodici-aktuelna pravosudna praksa u Beogradu i Nišu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prikaz studije Krivično delo nasilja u porodici-aktuelna pravosudna praksa u Beogradu i Nišu". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PRIKAZ STUDIJE
Krivično delo nasilja u porodici-aktuelna pravosu dna praksa u Beogradu i Nišu
Autonomni ženski centar, Beograd, 2007, str.129.
Monografski rad ,,Krivično delo nasilja u porodici-aktuelna pravosudna praksa u Beogradu i Nišu“, rezultat je naučnog istraživanja u okviru projekta „ Nasilje u porodici-prepreka razvoju“ koji realizuje Autonomni ženski centar iz Beograda u saradnji sa Ženskim istraživačkim centrom iz Niša. Cilj ovog istraživanja je da sagleda promene krivičnog dela nasilja u porodici i utvrdi kako praktično funkcioniše mehanizam krivičnopravne zaštite od nasilja u porodici, u Beogradu i Nišu.
u kritičkom sagledavanju sopstvene prakse i podstaknu ih da rade na unapredjenju funkcionisanja mehanizma krivičnopravne zaštite od nasilja u porodici. Publikacija je svojevrsni radni materijal koji može korisno poslužiti u pripremi stručnih razgovora i diskusija sudija i javnih tužilaca, u cilju zauzimanja jedinstvenih stavova u pogledu spornih pravnih pitanja sa kojima se u svom svakodnevnom radu susreću i zauzimanja pravilnih i jedinstvenih stavova u tumačenju i primeni krivičnopravnih normi.
Nasilje u porodici na teritoriji Republike Srbije predstavlja veoma rasprostranjen oblik kriminaliteta. Višegodišnja ekonomska kriza, siromaštvo, velika stopa nezaposlenosti, dolazak velikog broja izbeglica, nemogućnost zadovoljavanja osnovnih egzistencijalnih potreba, svi ovi razlozi su uslovili da nasilje u porodici na teritoriji Srbije poprimi dramatičan oblik i dinamiku. Raspoloživi podaci pokazuju da nasilje u porodici ima ozbiljne posledice na individalnom i društvenom planu. Patrijarhalna shvatanja o odnosu polova i roditeljstvu, koja su još uvek dominantna u našoj sredini, su jedan od osnovnih razloga zašto do skoro porodično nasilje nije smatrano ozbiljnim oblikom nasilja, već uobičajenim i društveno prihvatljivim ponašanjem. Politicka orjentacija društva da svoj pravni sistem uskladi sa međunarodnim i evropskim pravnim standardima i lobiranje ženskih nevladinih organizacija doveli su do stvaranja specificnog prava na porodicu slobodnu od nasilja i uspostavljanja mehanizama za sprečavanje i suzbijanje nasilja u porodici. Prvi korak učinjen je donošenjem Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakona Republike Srbije, 2002, kada je nasilje u porodici inkriminisano kao posebno krivično delo (član 118a). Sledeci korak predstavlja donošenje Porodičnog zakona Republike Srbije, 2005. Ova dva zakona zasnovana su na rešenjima ponuđenim u Modelu pravne zaštite od nasilja u porodici, koji je izradila Radna grupa Viktimoloskog društa Srbije i koji su podržale ženske nevladne organizacije u Republici Srbiji. Usvojeni sistem je pretrpeo izmene donošenjem Krivičnog zakonika Republike Srbije. Neprijavljivanje nasilja u porodici takođe je uslovljeno neadekvatnom reakcijom socijalnih, medicinskih i pravosudnih institucija, koje uglavnom nasilje porodici tretiraju kao privatnu stvar, smatrajući da su žrtve odgovorne za nasilje koje trpe. Nastavljanju ciklusa nasilja doprinose neodgovarajuće kazne za prestupnike i nedostatak podrške i pomoći žrtvama.
(1) Ko primenom nasilja, pretnjom da će napasti na život ili telo, drskim ili bezobzirnim ponašanjem ugrožava spokojstvo, telesni integritet ili duševno stanje člana svoje porodice,
kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Ako je pri izvršenju dela iz stava 1. ovog člana korišćeno oružje, opasno oruđe ili drugo sredstvo podobno da telo teško povredi ili zdravlje teško naruši, učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET