Prevencija i represija korupcije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prevencija i represija korupcije". Rad ima 24 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
СЕМИНАРСКИ РАД
ПРЕДМЕТ : Економски криминал
ТЕМА : Превенција и репресија корупције
САДРЖАЈ:
Увод
Историјски развој корупције
Појам корупције
Како препознати корупцију
Борба против корупције
Превентивне мере за сузбијање корупције
Репресивне мере за сузбијање корупције
Примери сузбијања корупције
Закључак
УВОД
Сврха рада је упозорити на корупцију, која угрожава све савремене државе, а посебно државе у такозваној транзицији у којима се развијају демократија, људска права и тржишна економија. Ово се посебно односи на државе Балкана, које су до сада биле угрожене од стране спољашњих утицаја и за које је врло битно да што пре схвате, да у времену транзиције спрече развој корупције коју елите могу иско-
ристити. Ту се пре свега мисли на на неизграђено законодавство, неизграђене институције за контролу трговине и прихода грађана, неизграђен државни састав и сл. Државне институције би требале и морале предухитрити корупцију правовременим усвајањем закона, изградњом институција (полиција, судство, орган за спречавање прања новца, пореских служби итд…) и информисањем заједнице и медија.
У свету се међу изворима угрожавања друштва појављује и корупција, на једној страни као самостални извор угрожавања, а на другој страни заједно са другим видовима угрожавања и као црвена нит повезује све друге видове угрожавања друштва за које мислимо да не могу бити повезани. Због тога досадашњи начин обезбеђивања сигурности од корупције, који се темељи на војним и полицијским механизмима безбедности у оквиру националне безбедности губи на свом значају и подређује се захтевима о демилитаризацији и прелази се на нови начин институционалног омогућавања сигурности у оквиру јединствене сигурности, која обезбеђује развој и сигурност друштвених добара и друштва као целине. Пошто унутрашња сигурност зависи од многих сегмената друштва, са њом се мора бавити већина владних ресора. Зато антикорупцијска политика није ствар само органа откривања, гоњења и суђења него морамо узети у обзир и целокупну социјалну политику друштва и све односе који произилазе из привредне сфере. То значи, да се морају детаљније проучити узроци корупције (социјалне, привредне, политичке и сл.) и у свим ресорима државе који се директно не срећу са корупцијом. Као најзначајнији ресори који утичу на криминалитет јављају се привредни, културни, школски и еколошки. Као највећа опасност савременог криминалитета јавља се ин-
вестирање криминално стеченог новца у легалне послове кроз прање новца и корупцију. Самим тим криминалитет има тенденцију да уђе у легалну сферу привреде и постаје конкуренција привреди. Пошто таквим криминалним предузећима новац не треба за почетак производње, а инвестиције се покривају новцем стеченим од криминалних делатности, таква предузећа су конкурентнија и полако уништавају здрава предузећа или их чак купују. Притисцима на политику и друге институције државе, таква предузећа долазе до разних повластица, те побеђују на тендерима за јавне набавке. Пошто за већину делатности из криминалног спектра не плаћају порезе, постају невидљиви и самим тим чине велику штету држави.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET