Obaveštajni sistemi BiH | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Obaveštajni sistemi BiH". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj
Uvod......................................................................................................3.
Nastanak i razvoj Obaveštajnih sistema BIH........................................4.
2.1.Obaveštajno-bezbednosna Agencija BiH i njeno delovanje...........5.
2.1.2.Državna agencija za istragu i zaštitu BIH (SIPA)........................6.
2.1.3.Obaveštajno sigurnosna agencija BIH (OSA)...............................7.
Tranzicija, Reforme bezbednosti BIH....................................................8.
Centralizacija obaveštajnih funkcija...................................................9.
Vojno – Obaveštajni sistem bezbednosti BiH.......................................10.
4.1Vojna policija....................................................................................11.
4.1.2.Nadležnosti i ovlašćenja................................................................11.
Zaključak................................................................................................14.
Literatura................................................................................................15.
1.UVOD
U ovom seminarskom radu ćemo razmatrati obaveštajno bezbednosne sisteme jedne od država bivše Jugoslavije koja će se ujedno bazirati na bezbednosnim I vojnim strukturama Bosne i Hercegovine. Na samom početku ćemo izneti i pojasniti svrhu i pojam bezbednosno obaveštajnih sistema. Kroz rad ćemo razmatrati i odgovarati na pitanja koja se tiču nadležnosti, nastanka kroz istoriju, poslova odredjenih službi i dr. „Najgeneralnije, bezbednosno-obaveštajni (ili obaveštajno-bezbednosni) sistem odbrane čine obaveštajna, bezbednosna (kontraobaveštajna), trupna obaveštajna i vojnopolicijska komponenta, organizovane u jednu ili više posebnih organizacijskih celina (službi i/ili jedinica). U svrhu obavljanja svojih zadataka ove delatnosti ili službe imaju zakonima i drugim propisima definisana ovlašćenja. Kod bezbednosne i vojnopolicijske komponente ta ovlašćenja sadrže i elemente prisile i tajnog prikupljanja podataka o pripadnicima sopstvenih oružanih snaga ili građana. Sa tog stanovišta su javnosti interesantnije, pre svega kada su u pitanju zaštita i ostvarivanje ustavnih prava i sloboda građana jedne države, odnosno zakonske regulative tih ovlašćenja. Sa druge strane, obaveštajna i trupna obaveštajna komponenta, ako i imaju neka ovlašćenja, ista ne primenjuju prema spostvenim građanima ili to čine u inostranstvu.”
2. Nastanak i razvoj obaveštajnih sistema BIH
Obaveštajno bezbednosni sistem BIH razvijao se postepeno, baštineći iskustva obaveštajnih službi i bezbednosnih ustanova Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine kao jedne od šest republika bivše SFRJ. Posle otcepljenja i sticanja nezavisnosti i izbijanja ratnih sukoba u proleće 1992. Godine, na prostoru bivše SR BiH, odnosno suverene države Bosne I Hercegovine, nastala su dva paralelna obaveštajno-bezbednosna sistema. Na područiju pod bošnačkom vlašću u Sarajevu i kontrolom novoformirane Armije BIH sa radom je nastavio deo bivšeg Ministarstva unutrašnjih poslova BIH, dok su se unutar Armije razvili prvi obaveštajni i bezbednosni organi. Na bošnjačkoj teritoriji nastavio je da deluje SDB, dok je sa druge strane u Republici Srpskoj osnovana Služba nacionalene bezbednosti SNB, koja je kasnije preimenovana u resor (RDB). Dejtonskim sporazumom kasnije su ratifikovana jos dva obavestajno bezbednosna sistema : obaveštajno bezbednosni sistem Federacije BiH i obaveštajno bezbednosni sistem Republike Srpske.
„Obaveštajno bezbednosni sistem BiH u periodu od 1992-1996 činile su sledeće ustanove : 1. Savjet za nacionalnu bezbednost, 2. Ministarstvo unutrašnjih poslova u čijem okviru postoje dva resora: Služba javne i služba državne bezbednosti (SDB). 3. Kontra obaveštajna služba Armije BiH i Obaveštajno odeljenje Ministarstva inostranih poslova BiH. Posle dejtonskog sporazuma ukinuta je SDB i osnovana nova autonomno centralna obaveštajna služba-Agencija za istraživanje i dokumentaciju (AID). Podeljenost obaveštajno bezbedonosnog sistema trajala je do 26. Novembra 2001. Kada je doneta odluka o Povjereništvu za reorganizaciju i objedenjivanje obaveštajno sigurnoskih sistema u Bih u cilju stvaranja jedinstvene bezbednosne službe. U januaru 2002. Doneta je odluka od strane vlade BiH iz kojeg je Parlament usvojio predlog zakona obaveštajno sigurnosnu ustanovu F BiH objedinjene postojeće službe AID i SNS.“
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET