Uloga PR menadžera u odnosima s javnošću | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uloga PR menadžera u odnosima s javnošću". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKA ŠKOLA
ZA EKONOMIJU I INFORMATIKU
PRIJEDOR
Seminarski rad iz predmeta:
ODNOSI S JAVNOŠĆU
na temu:
ULOGA PR MENADžERA U
ODNOSIMA S JAVNOŠĆU
Sadržaj:
1.0. Uvod
Teorija odnosa sa javnošću, kao uostalom i čitav korpus socioloških nauka, zbog svog karaktera – izučavanja društvene zbilje odnosno interpersonalnih odnosa kao i odnosa između fizičkih lica i raznih društvenih tvorevina, daje slobodu različitog sagledavanja problema. Uostalom PR (globalno prihvaćena engleska složenica Public Relation) je produkt društvenog razvoja. Prati društvene trendove i prilagođava im se. Bit odnosa sa javnostima će kod većine teoretičara i praktičara biti približno slično shvaćena. Međutim, praktično ili naučno objašnjenje ovog segmenta komunikološke nauke može biti obrađeno sa različitih polazišta. Da li definirati samo suštinu, pobrojati segmente koji čine odnose sa javnostima, objasniti zadatak ove djelatnosti, ili sve zajedno objediniti i zauzeti pola stranice teksta. Najkraća definicija odnosa sa javnostima bi mogla biti: „Pozicioniranje organizacije u javnosti“. Nakon ovakvog odgovara na još uvijek često pitanje u BiH – „Šta je PR ?“, dio ljudi bi vjerovatno bio zadovoljan. Eventualno, oni manje obrazovani bi mogli postaviti pitanje šta je „pozicioniranje“ i šta je „javnost“. Dalje obrazlaganje bi bila nova, opširnija, definicija o čemu će biti govora u nastavku ovog rada. Kako navodi Manfred Ruhl, Public Relations treba shvatiti kao novonastajuću publicističku realnost. Nastanak odnosa sa javnostima znači modernu društvenu organizaciju realnosti pod novokombiniranim strukturnim vezama koje stvaraju moderne modele komunikacije i interakcije. Public Relations nisu dakle samo moderan skup poznatih elemenata komunikacija uvjeravanja niti organski postavljen historijski unaprijed programiran proizvod razvoja ranijih formi komuniciranja među ljudima. Oni su, kako kaže njemački naučnik, u uskoj vezi sa razvojem društveno‐industrijskih procesa i njihove javne komunikacije, nova forma komuniciranja „koja tek treba biti pronađena“.
2.0. Definisanje javnosti
‐ Geografija (prirodne i političke granice),
‐ Demografija (spol, prihod, dob, bračni status, nivo obrazovanja),
‐ Psihografija (psihološke karakteristike i životni stilovi),
‐ Prikrivena moć (politička ili ekonomska moć «iza scene»),
‐ Pozicija (položaj što ga ima neki pojedinac),
‐ Ugled (stav koji o njima imaju druge osobe),
‐ Članstvo (prisutnost u registru, listi ili pridruženom krugu organizacije značajnom za
određenu situaciju),
‐ Uloga (kako ko utiče na odluke u određenoj situaciji) .
2.1. Novinarstvo i odnosi s javnošću
3.0. Uloga PR-a u odnosima s javnošću
Sa stanovišta odnosa sa javnostima i poruke ključnu ulogu imaju masovni mediji. To su društvene institucije koje nepristrasno, trenutačno i javno posreduju informacije velikoj, heterogenoj i raznovrsnoj publici. Kao glavni kolektivni izvor informacija i slika, mediji imaju
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET