Ženski likovi u Orestiji, Medeji i Antigoni | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ženski likovi u Orestiji, Medeji i Antigoni". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Универзитет у Нишу
Филозофски факултет
Департман за српски језик и књижевност
Женски ликови у Орестији, Антигони и Медеји
Ментор: Студент:
Ниш, 2010.
Садржај:
Увод.......................................................................................................................3
Женски ликови у Орестији................................................................................3
Женски ликови у Антигони...............................................................................4
Женски ликови у Медеји.....................................................................................7
Закључак................................................................................................................9
Увод:
У Есхиловој ,,Орестији“, Софоклеовој ,,Антигони“ и Еурипидовој ,,Медеји“ приказани су врло различити карактери жена и њихове судбине. Све оне су нежне и рањиве природе, подређене у односу на мушкарце, али су и јаке, одлучне и непоколебиве у пресудним тренуцима и у остварењу својих циљева.
Женски ликови у Орестији :
Радња Есхилове трилогије ,,Орестије“ заснива се на тумачењу питања оправданости Клитеместриног злочина, убиства мужа Агамемнона по његовом повратку из Тројанског рата. Есхил ју је на почетку трагедије у драми ,,Агамемнон“ представио као жену која жељно ишчекује долазак свога мужа:
,,Пожурит ћу се, часног да ја мужа свог
На повратку што боље дочекам.
Дан који може жена љепши угледат
Но када мужа јој у рату спасе бог ...“
Иза тог лажног узбуђења да ће видети свога мужа након толико година, крије се њена огорченост и мржња према Агамемнону због тога што је боговима жртвовао њихову ћерку Ифигенију и убиство ћерке ће јој бити највећи мотив да почини стравичан злочин:
,,Из крда пуна бројнијех, љепоруних
Оваца, кћер си, пород мени најдражи,
Приказа, вјетрове да трачке утиша:“
Овде се види њена огромна мајчинска жеља да освети своје дете, макар тај коме се свети био њен брачни друг и тиме показује да је љубав мајке већа од супружничке љубави. Али, њен однос према ћерки Електри и сину Оресту је потпуно другачији и готово немајчински. Она је била срећна када је чула да је њен син наводно мртав, а ћерку је на двору третирала као робињу. Из тога се може закључити да је Клитеместра жртвовала своју породицу зарад мржње према Агамемнону из које се касније родила жеља за прељубништвом и влашћу. Заједно са својим љубавником Егистом хоће да завлада Аргом.
Клитеместра је доживела издајство од стране свога мужа, прво када је дете жртвовао зарад ратних циљева, друго због његовог неверства у Троји, зато је била спремна да га изда, превари и на крају убије. Све време тежи да Агамемнона прикаже као лошег човека, насилног и пуног себе. Краљ бива убијен од стране своје жене на њеној територији, у унутрашњости двора, јер Клитеместра не сме да га нападне на отвореном простору зато што је напољу он велики Агамемнон, поштован и вољен као владалац од стране свог народа.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET