Vilijem Fokner, Ruža za Emili | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vilijem Fokner, Ruža za Emili". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SMER ZA ENGLESKI JEZIK I KNJIŽEVNOST
VILIJEM FOKNER, RUZA ZA EMILI
(Seminarski rad)
2010
Sadržaj
Uvod…………………………………………………....3
Industrijska revolucija………………………………….4
Viliam Fokner………………………………………….5
Foknerovo viđenje Juga………………………………6
Ruža za Emili………………………………………….9
Simbolizam u delu ,,Ruža za Emili’’…………………12
Literatura ……………………………………………..14
Uvod
Seminarski rad se bavi najranijom Američkom književnošću која је pоtекla iz južnih krajeva. Južni deo Amerike odnosno Jug, obuhvata jugo-istočni deo Amerike. To je deo Amerike poznat po robovlasništvu i Gradjanskom ratu pa je samim tim razvilo svoje običaje i književnost što se odrazilo i u muzici gde nastaju prvi pravci kao sto su dzez, bluz i dr.
Američki Jug je bio veoma nerazvijen i siromašan region. Na Jugu, ljudi su bili eksploatisani, primorani da rade svakakve poslove. Bili su u potčinjenom položaju u odnosu na poslodavce, koji su imali velike posede na kojima su radili robovi, kmetovi seljaci i ostala sirotinja. Ovakav poloaj je odgovarao višoj klasi zato jer su se na ovaj način još više bogatili dok na drugoj strani robovi i kmetovi su bili jako nezadovoljni svojim teškim životom i napornim radom. Seljacima, koji su vredno radili tokom cele godine, veći deo prihoda je oduzet od strane poslodavaca tako da su oni ostajali sa najmanjim delom od celokupnog prihoda s kojim su mogli prehraniti svoje porodice i kupiti seme i djubrivo za narednu godinu. Potčinjeni narod počinje da se bori za bolju budućnost i promene u društvu što višim klasama nikako nije odgovaralo. Zbog nezadovoljstva naroda dolazi do Gradjanskog rata nakon kojeg sledi industrijska revolucija koja dovodi do promena na Jugu.
Industrijska revolucija
Industrijska revolucija koja se pokrenula u Engleskoj, dovela je do pojave ogromnih tržišta pamuka, tako da se proizvodnja pamuka proširila i išla ka jugo-zapadu. Samim tim, Jug se pretvorio u jedno od najvećih kolonijalnih područja na svetu. To su bili poljoprivredni rejoni sa krupnim zemljišnim posedima bogatih plantažera na čijim su plantažama radili uglavnom crni robovi koji su počev od XVII veka dovođeni u Severnu Ameriku. Zbog teškog položaja , Afroamerikanci su se dizali na ustanke još u XVII veku. Oni su želeli da spreče industrijski razvoj severnoameričkih kolonija i da se industrija svede na sirovinsku bazu i tržište za britansku industrijsku robu. Stanovnici Juga su osećali prazninu, usamljenost i jednoličnost, pokušali su da to prevaziđu evropskim tradicionalizmom i uvozom umetničkih tvorevina.
Većina pisaca je koristila konvencionalne, ustaljene teme u pesništvu, a svoju pažnju je u velikoj meri pridavala opisivanju ambijenta kolonijalnog doba. Na južnjačkim plantažama književnost je prvi put počela da se javlja 1830. godine i to kao odjek promena, koje su se mogle osetiti u ekonomiji Juga.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET