Stilske Figure | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Stilske Figure". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRZAJ
Uvod……………………………………………………………………..3
Pojam stilistike i stilskih figura……………………………………4
Vrste stilskih figura………………………………………………..4
Hiperbola…………………………………………………….5
Poređenje (komparacija).……………………………………5
Kontrast (antiteza)…………………………………………...6
Personifikacija………………………………………………6
Epitet………………………………………………………..6
Onomatopeja………………………………………………...6
Metafora……………………………………………..............7
Slovenska antiteza…………………………………………...7
Ironija………………………………………………..............8
Alegorija…………………………………………….............8
Gradacija…………………………………………………….8
Anafora……………………………………………………...9
Epifora………………………………………………………9
Simbol……………………………………………………….9
Zakljucak……………………………………………………………….10
Literatura……………………………………………………………….11
UVOD
Čitajuci književna dela upravo zbog svog ličnog emocionalno-misaonog stava koji doživljavamo preko slikovitog karaktera pesničkog jezika koji čudesno preobražava svakodnevni jezik neobičnim intenziviranjem značenja pojedinih reči mi poimamo saopštenu istinu o životu. Stvaralačkim talentom pesnikove misli i emocije se otelovljuju i žive konkretne slike pune odgovarajućeg smisla i značenja. Stilske figure su prirodni izraz umetničkog načina mišljenja, osećanja i saopštavanja. Knjizevnik se drugacije i ne moze izrazavati jer ga njegova misao-emocija i umetnička potreba da ih saopšti u čulnom obliku nagone da svakodnevni jezik u skladu sa svojim umetničkim potrebama preinačava da bi saopštio svoje duhovne sadržaje.
Pojam stilistike i stilskih figura
Stilistika je jezička nauka o stilu, a stil je najopstije shvaćen, način izrazavanja jezikom. Ona ocenjuje način na koji je misao saopštena i njenu skladnost sa mišlju, osećanjima, namerama i htenjima onoga koji govori.
Stilske figure su reči i izrazi kojima pripovedači i pesnici obogaćuju književno delo, dajući nova, šira i prenesena značenja.
Reč stil (grčki stylos, lat. stilis) je nekada imala samo značenje metalne pisaljke kojom se pisalo po dasčici prevučenoj voskom. Danas se tom rečju označava svaki organizovan sistem sredstava izraza, bilo rečima, bojama, tonovima, masom itd. tako da se o stilu govori u slikarstvu, muzici, arhitekturi, pa čak i u ivotu uopste (stil zivota – nacin zivota). Svaki covek poseduje odredjeni vokabular kao sredstvo za misaono, osecajno i duhovno izrazavanje sto cini autentican individualni stil. U svakodnevnim susretima upravo na osnovu nacina na koji neko izrazava stav, od izbora reci kojima ga prezentuje, pa sve do oblika i ritma recenica i nacina na koji kombinuje reci mi uz pratece elemente govora gestikulaciju, mimiku, jacinu i brzinu govora i emociju sa kojim su iskazane vrsimo procenu karaktera coveka sa kojim razgovaramo. Kada je sadrzaj koji slusamo u skladu sa formom u kojoj je prezentovano mi kazemo da smo upoznali ili razgovarali sa zanimiljivim covekom koji ima autentican, potpun i lep stil, jer je recima uspeo da kod nas stvara konkretne slike koje mi culno dozivljavamo.
Vrste stilskih figura
U književnosti se najčešće koriste sledeće stilske figure:
hiperbola
poređenje (komparacija)
kontrast (antiteza)
personifikacija
epitet
onomatopeja
metafora
slovenska antiteza
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET