Sintagma - pojam i definicija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sintagma - pojam i definicija". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Internacionalni univerzitet Brčko distrikt BiH
Fakultetza poslovnekomunikacije
Studijski program: Engleskijezikiknjizevnost
Bosna i Hercegovina
BRČKO DISTRIKT
BOSNE I HERCEGOVINE
Internacionalni univerzitet Brčko
Босна и Херцеговина
БРЧКО ДИСТРИКТ
БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ
Интернационални универзитет Брчко
Osnovne akademske studije
SINTAGMA - DEFINICIJA I POJAM
(Seminarski Rad)
Predmet :
Brčko, 10. januar 2013.
Sadržaj
Uvod 1
Šta je to sintagma 2
Definicija Sintagme 4
Podela Sintagme 5
Imenička sintagma 6
Pridevska sintagma 7
Priloška sintagma 7
Glagolska sintagma 8
Zaključak 9
Literatura 10
Uvod
Sintagma je skup dveju ili više reči od kojih je jedna glavna reč, a ostale zavise od nje. Ove reči su povezane zajedničkim značenjem i kao celina imaju istu službu u rečenici.
Sintagma je unutar rečenična sintaksička konstrukcija bez svojstva predikativnosti. koja nastaje udruživanjem sintaksema (lijepa pjesma, voziti auto, razgovarati s prijateljma). Minimalna sintagma sastoji se od dveju sintaksema.
Sintagme se uobličuju udruživanjem sintaksema na osnovi odnosa podređenosti. U minimalnoj sintagmi postoje dva člana, od kojih jedan gramatički određuje sebi drugi. Nadređeni član sintagme naziva se upravnim ili glavnim članom a (katkad i jezgrom sintagme), dok se podređeni član naziva završnim ili sporednim članom. Među sintaksemama u sintagmi uspostavljaju se. dakle, odnosi zavisnosti. U sintagme se. po tradiciji, ubrajaju i nepredikativne veze sintaksema koje se temelje na odnosima nezavisnosti.
Takve su smtakseme. međutim, objedinjene samo istom funkcijom, tj. popunjavaju istu poziciju unutar rečeničnog ustrojstva, i često se nazrvaju istorodnm (jednorodnim) rečeničnim članovima, npr.: Omer i Ramiz vole nogomet. - Kupio je hlače i kaput. - Odgovorili smo kratko i jasno...
Šta je to sintagma
Kada nas neko pita šta sve može biti neki član u rečenici, recimo subjekat ili objekat, većina će i bez razmišljanja i napora odgovoriti da je to reč, ili imenica u odgovarajućem padežu (obliku). Međutim, da li bi to bio kraj ovog odgovora? Naravno da ne bi. Ako uporedimo sledeće dve rečenice, videćemo da između njih postoje neke razlike:
1. Devojka je prelazila ulicu.
2. Plavokosa devojka u kariranom džemperu je prelazila ulicu.
Subjekat prve rečenice je imenica “devojka”, a druge? Rečenice imaju istu informaciju, ali nam druga ipak kaže nešto više. To nije bilo koja devojka, znamo već nešto o njoj: ona ima plavu kosu i nosi karirani džemper. Znači, ovde funkciju (službu) subjekta vrši skup reči “plavokosa devojka u kariranom džemperu”, a taj skup se u nauci o jeziku stručno zove sintagma. Svaki skup mora imati svoj centar, odnosno, član koji je glavni, a svi ostali članovi koji ga okružuju su zavisni, jer se odnose na njega, bliže ga opisuju.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET