Robinzon Kruso - Danijel Defo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Robinzon Kruso - Danijel Defo". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

ВИСОКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА ЗА ВАСПИТАЧЕ
СЕМИНАРСКИ РАД ИЗ КЊИЖЕВНОСТИ СА ДЕЦУ
ТЕМА
РОБИНСОН КРУСО- ДАНИЈЕЛ ДЕФО
МЕНТОР СТУДЕНТ
проф.ТАТЈАНА СТАНКОВИЋ БОЈАНА ЛУКИЋ
бр.индекса:61/10
ШАБАЦ, HOВEMБАР 2011
О писцу:
Данијел Дефо је рођен 1659. године у занатлијској породици у Лондону. Презиме његовог оца је било Фо али је Данијел себи додао француско „ Де „ како би звучало отменије и тако добио Дефо. Отац је желео да му син постане пастор али се Дефо ипак није посветио божијој служби већ је изабрао трговину. О његовим млађим годинама зна се врло мало , само се на основу неких података у делима посредно закључује да је пропутовао неколико европских земаља. Бавио се свакаквим пословима : дуваном, житом, ракијом а такође је поседовао и своју циглану. За све то време се бавио и новинарством. Могао је и сам бити јунак романа јер је и његов живот био пун занимљивих доживљаја. Објавио је велики број памфлета, есеја и поема. Најзначајнија његова дела су: Капетан Синглтон, Записи из доба куге, Мол Фландрес, Пуковник Џек, Савршени енглески трговац, Роксана и Робинзон Крусо. Такође се сматра и зачетником енглеског романа. Умро је 1731.године у великом сиромаштву.
О роману:
Робинзон Крусо је роман који је Данијел Дефо објавио у својој шездесетој години живота тј. 1719. године. Убраја се међу класична дела светске литературе. Пуни назив романа је „ Живот и необични доживљаји Робинзона Круса, морнара из Јорка“. То је авантуристички роман где писац приповедајући у првом лицу описује авантуре једног морнара на мору, пусто острво и живот тог морнара. Многи сматрају да је Дефо користио Робинзона како би осликао себе на известан начин. Радња романа се базира на истинитом доживљају шкотског морнара Александра Селкира који је 1704. године кренуо на пут са морепловцем Дампијером. У току пута ка Јужном мору се посвађао са капетаном тог брода и на његов захтев остављен је на пустом острву Хуан Фернандез. На острву је боравио четири године и четири месеца све док није избављен од стране брода енглеске краљевске морнарице.
Радња романа:
Радња се описује у првом лицу. Писац нам препричава доживљаје као да их је сам доживео. Роман почиње причом како је Робинзонов отац жарко желео да Робинзон постане правник међутим Робинзон је желео да постане морнар: „ Али ја сам већ имао четрнаест година а још сам лутао по пристаништу и уживао гледајући како бродови одлазе и долазе како се роба товари, и да слушам како морнари причају о далеким земљама где живе необичне животиње и дивљи људи.“
Добио је прилику да оствари снове и без икаквог знања мајке и оца укрцао се са једним пријатељем на брод и кренуо у непознато. Био је радознао, млад и пун авантуристичког духа. Након прве пловидбе невреме је ухватило брод и бура га је потопила али су се спасли чамцем. Крусо је размишљао да ли да се врати кући оцу и мајци али ипак одлучује да се укуца на брод који плови ка Западној обали. Његов брод нападају гусари и неке морнаре су убили, неке бацили у море а њега узели за таоца и слугу. Ту је провео две године. Након тога успева да са дечаком црнцем побегне . Данима лутају морем док не наиђу на португалски брод који их спасава и одводи у Бразил. Ту он постаје власник плантаже на којој сеје шећерну трску и дуван. Пошто га не држи место, одлази бродом по црне робове за рад на плантажама. И на овом броду доживљава бродолом и брод тоне са путницима а Робинзон је успео да се докопа копна. Опис спашавања је врло живописан: „ Таласи, који су се дизали као брда, носили су ме као орахову љуску. Десет пута су ме бацали на обалу и десет пута, пре него што сам имао времена да дођем к себи и да се склоним од таласа, враћали ме у море. „
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET