Pouka u književnosti za decu - Nekad i sad | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pouka u književnosti za decu - Nekad i sad". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Dragoljub Gajic:
POUKA U KNJIZEVNOSTI ZA DECU - NEKAD I SAD
Knjizevnost za decu objavljivana je u proslom veku u listovima za decu i mlade. Retka su uspela umetnicka ostvarenja koja su nadzivela svoje vreme. I originalne i prevedene pesme, price i dramske igre su obavezno poucni. To svedoci o uverenosti pisaca i urednika da knjizevno delo za decu obavezno treba da poucava, pa su pouke zaodenute u knjizevne oblike. Takva knjizevna ostvarenja obracala su se decijem razumu, starmaloj deci i savetovala i poucavala. U brojnim knjizevnim ostvarenjima za decu pisci kao da ne veruju u blagost saveta i pitomost i blagotvornost pouke, pa prekorevaju decu, prete, grde i surovo kaznjavaju.
Da bi pouka sto snaznije delovala na mlade citaoce, pisci su prikazivali dva ostro suprotstavljena tipa junaka: pozitivan uzor (takva deca treba da budu, takvu decu zele i vole odrasli) i na takve junake deca treba da se ugledaju i negativan uzor (takva deca ne treba da budu) i na takve knjizevne junake deca ne treba da se ugledaju. Takvi junaci ce pomoci deci da snazno dozive strah od kazne i surovih posledica, da shvate opravdanost pouke i potrebu da se vladaju po uzorima koje im odrasli nude. Brojne kazne, stradanja, ponizenja i prezrenja cekali su negativne junake i starmala deca je trebalo samo da uporedjuju i pronalaze sta je pozeljno i prihvatljivo, a sta je nepozeljno i neprihvatljivo.
Da bi prica bila ubedljivija, pisci su cesto naglasavali da je prica istinita. Zivotna stvarnost, surova zbilja i nerazuman odnos starijih prema deci bile su potvrda vrednosti price i opravdanosti pricanja deci. Izuzetno su retko nastojanja pisaca da umetnicki prerade stvarnost. Pricanje je bez svega onoga sto pricu cini umetnickim ostvarenjem: nema lepote u jeziku, nema lepih slika, nema pricanja bliskog decijem vidokrugu znanja, decijem dozivljavanju sveta, nema jezickih igara, jezickih obrta, nema jezika iz sveta detinjstva, nema kompozicionih resenja koja bi prici omogucila da decu zabavi i razonodi, nema nastojanja da pricanje bude bogato i raznovrsno i, narocito, nema pricanja koje nastoji da deci omoguci uzivanje u lepoti knjizevnog dela. Dovoljna je pouka, a ako pisac posumnja u decu i uverljivost svoje pouke, reci ce je vise puta uveren da ce je deca tako bolje razumeti i usvojiti.
Poucavanje u pricama pisci ponekad prepustaju deci-junacima prica jer su uvereni da ce deca citaoci dublje doziveti takvu pouku i da ce je lakse i brze usvojiti. Takvi junaci prica su obicno u prvom delu price nevaljala, neposlusna, lenja, radoznala i samostalnog i istrazivackog duha (a to je posebno losa osobina), tvrdoglava i deca sklona igri i mastanju. Zbog takvih osobina i ponasanja koje stariji ne odobravaju, ta deca po pravilu stradaju (slome ruku, nogu ili hrptenicu) dobiju zapaljenje pluca, dugo se lece i oporavljaju, pa imaju vremena da razmisljaju o rdjavim i opasnim posledicama svojih mana, shvatanja i ponasanja, sama zrelo uvidjaju svoju pogresku, sama nastoje da svoju pogresku isprave i sama uspevaju u tome. Nekada im u tome pomazu stariji. Najbolji nacin da svoju pogresku isprave jeste da se vise ne ponasaju kao u prvom dellu price, vec kao uzorna deca, koja su u patnji sazrela, prosla katarzicnu krizu, procistila se, pa odmah posle oporavljanja ili u starosti na svom iskustvu poucavaju drugu decu. Nekim piscima ni to nije dovoljno, pa posle takvih pouka junaka prica kazuju svoju pouku. I junak price - dete pozeljnog ponasanja - i pisac misle isto, zele isto i veruju u isto: decu treba poucavati, zato se price za decu i pisu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET