Pojam rečenice u nastavi | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam rečenice u nastavi". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Seminarski rad
Predmet: Metodika nastave sintakse
Tema: Pojam recenice u nastavi
Uvod
Nivo uocavanja i prepoznavanja, gde se ucenik, vestim vodjenjem nastavnika, dovodi u situaciju da sam uocava jezicko-gramaticku pojavu i da istu prepoznaje u novom lingvometodickom kontekstu.
Nivo definisanja i reprodukcije predstavlja nivo jezickog uopstavanja, stvaranja pravila i definicija. Ucenik se osposobljava da odredjenu jezicku materiju samostalno reprodukuje, da verbalno iskaze pravila, navedene primere i definicije, onako kako je to naucio na casu.
Nivo primene i stvaralastva je nivo u kojem se ucenik osposobljava da primeni odredjena znanja i u praksi, bilo da je rec o pismenom ili usmenom izrazavanju, kao i da tu gradju reprodukuje ili bolje receno primeni na stvaralackom nivou, tj da na sebi svojstven nacin, originalno i autenticno, dodajuci svemu obelezja vlastite stvaralacke licnosti.
Kreirajuci nastavne listice po modelu ovih nivoa, uocice se nacin na koji ucenicima treba prezentovati sadrzajesrpskog jezika, vezane za recenicu.
Primenjujuci prvi nivo, ucenici se suocavaju sa sadrzajima u kojima treba da prepoznaju recenice, od kojih delova se one sastoje, kakve mogu biti...Ukratko receno, ovaj se nivo svodi na prepoznavanju i uocavanju recenice, njenim odlikama, vrstama...
I Sadrzaji sintakse u nizim razredima osnovne skole
1.1 Predstavljanje recenice i njenih clanova ucenicima nizih razreda osnovne skole
Polazeci od osnovnog programskog zahteva u nastavi gramatike da se ucenicima jezik predstavi i tumaci kao sistem u kojem nize jedinice svojim kombinovanjem stvaraju vise jezicke jedinice, moze im se, na osnovu analize elementarnih informacija o sintaksickim zakonima, lakse i njima prihvatljivije predstaviti sam sadrzaj same sintakse, narocito ucenicima treceg i cetvrtog razreda. Postujuci princip po kojem je jezik sistem koncentricnih krugova, programski sadrzaj sintakse u trecem i cetvrtom razredu osnovne skole, ustvari predstavlja pocetak ucenja i izucavanja gramatickih sadrzaja, postupno i imajuci u vidu uzrast ucenika.
Obzirom na to da danas postoji mnogo udzbenika za isti razred, za isti predmet, stvorila se i konkurencija i dovela do toga da danas ima i mnogo gramatickih a samim tim i sintaksickih novina. Svi danasnji udzbenici su u manjoj ili vecoj meri usmereni na tkz. funkcionalnom znanju. To znaci da se u prvom planu podrazumeva suzbijanje ucenicke misaone inertnosti a pojacavanje njihovog stvaralackog odnosa prema samom jeziku a samim tim i prema recenici.
Jednostavnije receno, akcenat je na stvaralacki postupak. Usled toga, elementarna znanja iz sintakse su stavljena u prvi plan, moguce i malo u vecoj meri nego li kod ucenika starijih razreda, potencira se na vezi izmedju gramatickih sadrzaja koji dovode do krajnjeg rezultata, tj. do stvaranja recenice kao jednog celovitog izraza. Uz izbegavanje nabrajanja sintaksickih sadrzaja koji se izucavaju od prvog do cetvrtog razreda, na osnovu analize recenice a uz primenu stecenih znanja jednog cetvrtaka (izostavljajuci informacije vezane za padeze, koje se izucavaju u petom razredu), moze se doci do zakljucka da je ucenik tada najsposobniji, naravno na osnovu predhodnih saznanja, formirati recenicu upotrebom promenljivih i nepromenljivih vrsta reci, bazirajuci se na poznavanje njihovih gramatickih kategorija, relevantnih za funkciju recenicnih konstituenata. Tako ucenik i najbolje shvata vezu izmedju reci kao morfoloskih jedinica i reci kao sintaksicnih jedinica, sto se dalje nadovezuje i na upotrebu, tj. pisanje velikog slova, stavljanje tacke na kraju recenice... Na ucitelju je da proceni potrebni materijal za dodatnu proveru, pored uobicajenih nastavnih listova, koji su nekad i nepotpuni i cesto povrsni.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET