Odrasli i deca u poeziji Jovana Jovanovića Zmaja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Odrasli i deca u poeziji Jovana Jovanovića Zmaja". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Висока школа струковних студија за образовање васпитача Кикинда
Семинарски рад
мр Срђан Срдић
Кикинда,2013.
Садржај: страна
Увод................................................................................................3
У свету деце...................................................................................4
Змајева поетика књижевности за децу........................................5
Анализа песама..............................................................................6
Закључак.........................................................................................9
Литература....................................................................................10
Увод:
Урођена љубав према деци ,а посебно смрт његове деце, снажно су подстакли Змаја да пише за децу. То је радио свих педесет година и ово је најобимнија област стварања. Песме за децу су пре свега имале васпитну функцију, али је из ње проистекла и родољубива функција: задатак ових песама је да дете уведе у проблеме света и живота на једноставан и приступачан начин, кроз згодне ситуације, добро одабраним јунацима, ведрим тоном, топлом љубављу. Предмет песама је комплетан свет детињства, све животне ситуације, све манифестације свакодневног дечијег живота. Изванредно познавање психологије детета, омогућило је песнику да реалистички и објективно, без идеализације, предочи свет детета и детињства. Змај пише о доброј деци, али и о немирној, немирној и лењој деци, али то пише спонтано, ненаметљиво, нежно. Тако је ствворио ликове Лењог Гаше, Малог Јове, Материне Мазе. Дечији свет сагледан је шире, предочен је однос деце и животиња, као и деце и природе. Оно што се заиста не може оспорити Змајевом песничком таленту, јесте то да је он наш највећи дечији песник. И до данас деца у школама уче његове песме, складног, враголастог и финог звука. Како је једном примећено, те песме штеде родитељима труд и педагошке бриге – деца се на њима неосетно уче, како се треба понашати, уче о природи, и животним ситуацијама. Песник се шали са њима, буди њихову машту и не распањује је и што је најважније – дете које чита ту поезију, увек ће лако одвојити добро од злог, лепо од ружног, на један непосредан и прихватљив начин. Неке од њих нису претерано поучне, али су занимљиве , креативне, смешне , као дечија игра. Мало је оних који нису чули за песме попут: Пачија школа, Материна маза, Деда и унук и многе друге, као и низ загонетки, питалица, пошалица, које је Змај за њих смишљао. Песме за децу имају најтрајнију вредност, не по уметичкој , него по етичкој вредности. Тако је Змај постао родоначелник песништва за децу у српској поезији и најзначајнији представник ове лирске врсте. У дечијим песмама Змај је обухватио цело детињство од колевке до дечаштва, са свим оним што припада дечијем свету: играма и играчкама, животињама, односом орека одраслима итд. У њима је дао богату и разноврсну галерију дечијих ликова. Главне одлике Змајевих дечијих песама су: фини лиризам који их приближава његовој раној љубавној поезији, смисао за уживање и психу детета, једноставан, лак и непосредан израз приступачан деци и истовремено привлачан одраслима.
http://riznicasrpska.net/knjizevnost/
У свету деце
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET