Neke stilske osobenosti Sijarićeve proze | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Neke stilske osobenosti Sijarićeve proze". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Državni Univerzitet u Novom Pazaru
Departman za filozofsko-filološke nauke
Seminarski rad
Tema: Neke stilske osobenosti Sijarićeve proze
BIOGRAFIJA
Ćamil Sijaric (1913-1989) spada u red najznačajnijih bošnjačkih pisaca. Rođen je u imućnoj zemljoradničkoj porodici u selu Šipovcima kod Bijelog Polja u Crnoj Gori. Potekavši iz crnogorskog dela Sandžaka, iz kraja bogatog epskom i lirskom tradicijom i živom i usmenom rečju, Sijarić je još kao dečak bio u prilici da upije u sebe pulsirajuću mozaičnu sliku rodnog kraja. Ostavši rano bez roditelja, živeo je kod strica koji ga je školovao. Osnovnu školu završio je u Godijevu, u blizini rodnog sela, a zatim je pohađao osmogodišnju Veliku medresu kralja Aleksandra u Skoplju ( 1927-1935).
Posle rata razvio je plodnju književnu delatnost- pišući i dalje pesme, koje je objavio u zbirkama Lirika i Koliba na nebu. U tom periodu, međutim, Sijarić je usredsredio svoj književni rad na romane i pripovetke, pretežno motivski utemeljene na istoriji rodnog Sandžaka.
Radnja prva dva njegova romana Bihora (1955) i Kuću kućom čine lastavice (1962)- smeštena je u periodu između dva svetska rata. Zatim Mojkovačka bitka (1968) opisuje događaje iz Prvog svetskog rata, dok naredna dva romana obrađuju događaje iz 19. veka. Carska vojska (1976) opisuje tursko-rusko rat iz 1877-1878, a Konak ( 1971) vreme u posleustaničkoj Srbiji. Svojim poslednjim romanom Raškom zemljom Rascijom (1979), opisuje istorijske tačke i slika događaje iz austrijsko- turskog rata s kraja 17. veka.
Pored pesama i romana Sijarić je objavio i sledeće zbirke pripovedaka: Ram-Bulja (1953), Zelen prsten na vodi (1937), Naša snaha i mi momci (1962), Sablja (1969), Putnici na putu (1969), Na putu putnici (1970), Francuski pamuk (1980).
UVOD
Ćamil Sijarić je prevashodno pesnik starog Sandžaka a zatim i patrijahalnih, pretežno orijentalnih oblika života na Balkanu. Iako se na samom početku svog litararnog delovanja javio pesmama, punu kreativnu ostvarenost i književnu afirmativnost Ćamil Sijarić je doživeo tek u svojim pripovetkama i romanima.
Već u prvim njegovim pesmama prisutne su one motivsko-tematske i jezičko stilske specifičnosti koje će trajno obeležiti njegovo buduće književno delovanje. Sijarićevo rano pesništvo karakterizira lapidarnost izraza, sažetost i koncizost pesničkih slika, melanholično poimanje sveta i života, setna uronjenost u prošlost, kao i arhaičan i živ jezik. Sve ove odlike Sijarićeve rane lirike uliće se u njegov kasniji, originalni i lako prepoznatljiv književno-jezički stil koji će on negovati i usavršavati do kraja svog života.
U svom raznovrsnom i po značenju i obimu velikom pripovedačkom i romasijerskom opusu Ćamil Sijarić je reanimirao i literarno zauvek fiksirao vremenski i prostorno daleku i izgubljenu teritoriju Sandžaka : njegove ljude i njihove čudne i neuhvatljive sudbine, njegovu istoriju i legende, nacionalnu i versku isprepletanost i suprostavljenost, običaje i jezik.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET