Mehmed Kapetanović Ljubušak -Narodno blago | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mehmed Kapetanović Ljubušak -Narodno blago". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
INTERNACIONALNI UNIVERZITET U NOVOM PAZARU
FAKULTET HUMANISTIČKIH NAUKA
SMER ZA SRPSKI/BOSANSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST
Narodno blago
- Seminarski rad -
Crnovrsanin Elma
Novi Pazar, mart, 2010.
SADRŽAJ
1.UVOD 3
2. MEHMED KAPETANOVIĆ LJUBUŠAK 4
3.NARODNO BLAGO 7
3.1. Humanističko-politička dimenzija Ljubušakovog dela 7
3.2.Varijantnost poezije u Narodnom Blagu 9
4.ZAKLJUČAK 11
5.LITERATURA 12
1.UVOD
Kao i u primjeru drugih nacionalnih knjizevnosti, bošnjačka književnost se također odvija u dva glavna toka, koje čine a) usmena književnost, na jednoj i b) pisana književnost, na drugoj strani.
a) Uobičajeno je da se usmena književnost razmatra izvan dijahronijske razdiobe, tj. žanrovski (lirska pjesma, balada, epska pjesma, usmena predaja i sl.).
b) Primjeru pisane knjizevnosti uobičajen pristup posredstvom dijahronijske podjele (npr. srednjovjekovno, osmansko, austrougarsko, razdoblje između dva svjetska rata i sl.), a onda se u okviru svakog izdvojenog razdoblja dalje vrši žanrovska podjela razlicitih vrsta lirske pjesme, dramskih te proznih oblika (roman, pripovijest, pripovijetka, kratka priča i sl.).
Prvu skupinu djela oblikovanih stihom čine različite vrste lirske pjesme, drugu balade i romanse, a treću bošnjačka epika.
2. MEHMED KAPETANOVIĆ LJUBUŠAK
„O uzvišeni (Bože), kada bi moj grijeh bio koliko planina Kaf,
Ništa ne mari, jer je to naspram tvoje milosti neznana stvar.“
Ova vrsta dokumenta potvrđuje da se Mehmed-beg čiji je pseudonim Muhibi , bavio i književnim radom i da je bio "pametan čovjek", "pjesnik, historičar i čovjek dobrih osobina".
Značajna ličnost za budući kulturno-politički razvitak bosn-skohercegovačkih muslimana, stvaranje književne atmosfere na temeljima narodnog jezika, uz koegzistenciju orijentalne i narodne književne tradicije. Izvršio evropeizaciju bosanske pisamenosti, da je proširio horozonte bosanskohercegovačke priče i unio nove, dotad nepoznate sdržaje iz muslimanske sredine. Skupio nekoliko stotina bajki i drugih oblika narodnog stvaralaštva, a napiso je i desetak originalnih priča za djecu.( Mali orač, Moj prijatelj, Otac i dr.).
U vrijeme nove vlasti u kojoj su muslimani bili na raskrsnici – od tradicionalne privrženosti Turskoj, pa do skepse prema novoj austrougarskoj vlasti, oni stvaraju djela u kojima se osjećaju te dileme i zabuna. Svoje priče piše bosnskim narodnim jezikom i zapadnim pisamom i tako je učinio pomak od arebice i alhamijado književnosti koju su njegovali pisci njegovog doba. Takav Ljubušakov stav je bio potvrda slavenskog porijekla i tradicije bosanskohercegovačkih naroda koji su njegovali svoj identitet i tradiciju ne napuštojući svoje orijentalne religiozno-duhovne specifičnosti.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET