Mario Vargas Llosa - Jarčevo slavlje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mario Vargas Llosa - Jarčevo slavlje". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 SVEUČILIŠTE U ZAGREBU
FAKULTET POLITIČKIH ZNANOSTI
STUDIJ POLITOLOGIJE
SEMINARSKI RAD
JARČEVO SLAVLJE
Mario Vargas Llosa
U Zagrebu, 08. Siječanj 2010.
UVOD
Jarčevo slavlje donosi nam Llosu u nešto težem i ambicioznijem izdanju koji ima svoju pripovjedačku težinu. Citirajući TLS kažemo: Jarčevo slavlje preuzima od Sto godina samoće titulu velikog latinskoameričkog romana dvadesetoga stoljeća.”
MARIO VARGAS LLOSA
Rođen 28. ožujka 1936. godine u mjestu Arequipa, u obitelji srednje klase, te španjolskih korijena. Roditelji su mu se rastali nakon pet mjeseci braka, pa oca upoznaje tek u dobi od deset godina. Obrazovanje započinje u mjesnoj školi, a nastavlja u Boliviji. Ipak, školovanje u toj zemlji završava kad mu djed dobiva značajnu političku funkciju zbog čega se vraća kući. Također, prekida i pohađanje vojne akademije koju je upisao. Radi kao amaterski novinar, piše i studira. 1971. godine dobiva doktorat, a poznat postaje nakon objave romana „Grad i psi“ iz 1962. godine u kojem opisuje razdoblje odrastanja. Nakon toga slijedi roman „Zelena kuća“ u kojem se prepoznaje veliki utjecaj Williama Faulknera, a koji dobiva prestižne književne nagrade. Nadalje piše kriminalistički roman „Tko je ubio Palomina Montera?“. Ističu se i njegovi erotski romani „Posveta pomajci“ i „don Rigobertove bilježnice“
Llosa se ženio dva puta, te ima troje djece. Poznat je i po svom prijateljstvu s Gabrielom Garciom Marquezom koje nije dugo trajalo. U svojim svjetonazorima nije bio dosljedan. U početku je podupirao režim Fidela Castra, a kasnije se distancira i okreće desnoj ideološkoj strani. Također, kandidirao se i za predsjednika države, ali je na izborima izgubio.
JARČEVO SLAVLJE
Povijesno politički roman koji se bavi brutalnim diktatorskim režimom Rafaela Leonidasa Trujilla ( 1930.- 1961.) u Dominikanskoj republici. Kroz tri razine pripovjedanja Llosa nas upoznaje sa Trujillijevim režimom dugim tri desetljeća, a čine je tri fabularna toka, odnosno narativne linije koje usporedno pratimo, pri čemu nam poglavlja naizmjeničnim slijedom, ponekad se vraćajući u prošlost, ili idući u budućnost, donose tri različite priče koje su usko povezane.
PRVI FABULARNI TOK
Prva priča ispričana je u sadašnjem vremenu, a govori o Uraniji Cabral, kćerki bivšeg predsjednika dominikanskog senata, koja se nakon tridesetak godina izbivanja vraća u posjet bolesnom ocu. Pri njihovom susretu, u monološkoj formi prisjeća se djetinjstva proživljenog u uvijetima monstruozne diktature, te postupno razotkriva svoju nesretnu sudbinu u kojoj se zapravo zrcali patnja i poniženje cijelokupnog potlačenog dominikanskog naroda. Tu se otkrivaju mnogi detalji patnje njezine obitelji, kao i činjenica da joj je majka, zbog očeve pozicije, bila Trujillijeva ljubavnica.
DRUGI FABULARNI TOK
Drugi fabularni tok vraća nas u prošlost, točnije 1961. godinu i prati pripreme i izvedbu atentata na Trujilla. Uz to, prate se i društvene promjene koje su uslijedile tim činom. Karakteristika ovog toka je upravo u Llosinom narativnom umjeću gdje on napreskokce prelazi sa jednog lika na drugog, uzimajući ga za nosećeg subjekta koji pripovjeda priču iz svoje perspektive. Radnja se proteže kroz četri glavna lika, Salvadora, Amandita, Antonia da la Maz i Tonya. Oni su, osim sto su bili bliski pomoćnici, i izvršitelji diktatorova smaknuća, a tok nam donosi i detaljne opise životnih priča svakog od njih.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET