Husein Bašić, Tuđe gnijezdo | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Husein Bašić, Tuđe gnijezdo". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U SARAJEVU
FILOZOFSKI FAKULTET
ODSJEK ZA BOSANSKI, HRVATSKI, SRPSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST
Husein Bašić, roman
„Tuđe gnijezdo“ kao slika egzistencijalne pustoši i praznine
(seminarski rad)
Sarajevo, 2010.
Uvod
Uslovno govoreći, nepravilan razvoj bošnjačkog romana u prvom dijelu luka njegove geneze rezultat je, između ostalog, i činjenice da roman nije, kao što je to slučaj sa poezijom, dramom, pa i pričom i pripovijetkom, potpuno prihvatio tekuća poetička načela svog vremena. Iz ovoga valja izuzeti Humin poetski roman Grozdanin kikot, koji prati ekspresionistički poetički model, ali ga i iznevjerava, približavajući se optici i uzusima modernističkog, što u ovom slučaju znači impresionističko-simbolističkog shvatanja jezika i stila. Ostali romani bošnjačke književnosti do drugog svjetskog rata oglušuju se o vladajuće estetičke sisteme svog vremena. Pri tom treba imati na umu da u romanima Hasana Kikića Bukve i Ho-ruk socijalni poetički model jeste dominirajući, da on određuje sve nivoe romaneskne strukture i da baš zbog toga ti romani ostaju van glavnog toka našeg međuratnog romana. (Enver Kazaz)
Bilješka o piscu
U plejadi bošnjačkih pisaca iz Crne Gore, Sandžaka i s Kosova koji su sve prisutniji u južnoslavenskoj literarnoj sceni od sredine šezdesetih godina ovog vijeka značajno mjesto zauzima Husein Bašić. U više od tri decenije svog stvaralačkog rada Bašić je objavio niz stihozbirki, nekoliko pripovijedačkih zbirki i romana: „Tuđe gnijezdo“ (1980.), „Krivice“ I i II (1986.), antiratni roman „Kolovrat“ (1993.), itd.
Uporedo s radom na poeziji i prozi on pokazuje i živo zanimanje za narodno stvaralaštvo plavsko – gusinjskog kraja i šire, o čemu svjedoče njegovi izbori iz usmene poezije Bošnjaka ovog podneblja. Poterbno je naglasiti da su ovi izbori značajni koliko po tome što nude bogatstvo lirskog usmenog stvaralaštva sandžačkih Bošnjaka, toliko i po tome što se nude kao ono bogatstvo kulturnog naslijeđa koje je bila bitna inspiracija u pjesničkom stvaranju modernih pjesnika ovog kraja, i samog Bašića, narvno. S pravom možemo reći, da se Bašićevo književno djelo, bilo da je riječ u stihu ili u prozi, duboko korijeni u narodnom stvaralaštvu pjesnikova kraja podrazumjevajući ličnu aktualizaciju narodne tradicije i njen preobražaj na autentičan način.
O romanu „Tuđe gnijezdo“
Šta da zapišem na početku?
Je li šta zaludnije na ovom dunjaluku nego pretvarati život u priču? Kao da sam čitavo vrijeme mrvio kamen i od njegovog praha stvarao hljeb i
nadu za sjutra.
Ništa što je rekao car, objavili sveti ljudi, izmislili mudraci
ne može biti ni puteljak kroz pustinju prošlog,
ni zraka na budućem, gdje, možda,
samo nova priča ima nekog zaumnog smisla i opravdanja.
Kad je tako, neka i ostane, kao gnijezdo u kome nije prekonačila nijedna druga ptica.
Roman „Tuđe gnijezdo“ je životopis Ibrahima Žioca, bedela sina mlađeg bega Bašdera, koji putuje od zavičaja do Turske i nazad zatvarajući tako kružnu putanju čovjekovog obitavanja u apsurdu. Iščupan iz zavičajnog korijena, gurnut da živi tuđu sudbinu u tuđem gnijezdu, pri povratku on neće zateći ni zavičaj i jedino će rješenje vidjeti u smrtnoj presudi, koju će primiti sasvim mirno. U žanrovskom određenju ovaj roman je i historijski, jer pisac uzima 1878. godinu Berlinskog kongresa, čije su odluke izazvale svojevrsno pomjeranje turskih granica na Balkanskom poluotoku. Ipak, gledano sa druge strane ovaj je roman posve moderan psihološki roman, složene je strukture, moderno koncipiran, ostvaruje se na realizaciji pojedinačne i moderne drame.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET