Sociolingvistika i jezička situacija u BiH | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Sociolingvistika i jezička situacija u BiH". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
TEMA: Sociolingvistika i jezička situacija u BiH
Sarajevo, Novembar 2009.
Sadržaj
Sadržaj ..................................................................................................................................... 2.
Tri perioda razvoja bosanskog jezika ...................................................................................... 3.
Sociolingvistika ................................................................................................................... 4.-5.
Bečki književni dogovor iz 1850.godine ................................................................................. 5.
Period između dva svjetska rata .............................................................................................. 6.
Jezička situacija u BiH ...................................................................................................... 7. – 9.
Neke jezičke posebnosti ......................................................................................................... 10.
Literatura ................................................................................................................................ 11.
Tri perioda razvoja bosanskog jezika
Dva prva perioda razvoja bosanskog jezika poklapaju se sa srednjim vijekom. Već u prvom periodu stabilizira se pet osnovnih srednjojužnoslavenskih govornih cjelina: čajkavska, kajkavska, zapadnoštokavska, istočnoštokavska i predtorlačka. Te govorne cjeline u prvom periodu još nisu izdiferencirane na dijalekte u današnjem smislu riječi, jer se taj period odlikovao znatnom govornom ujednačenošću. U drugom periodu razvoja bosanskog jezika dolazi do velikih promjena uvjetovanih unutarnjim glasovno-obličkim izmjenama. U svakom od pet srednjovjekovnih narječja dolazi do formiranja manjih dijalekata, što se sve odvijalo do sredine 15. vijeka, kad otpočinju velike migracije, odnosno treći period razvoja bosanskog jezika.
Sociolingvistika
Osnovna funkcija jezika je komunikativna i svaka norma, bila fonetska, morfološka, sintaksička, leksička ili prozodijska, to mora imati na umu. Norma koja sputava jezik i misao, koja zaustavlja pero, jasno se u praksi prepoznaje i nema sljedbenika. Funkcionalno normiran jezik ne smije se previše udaljiti od govorne prakse, niti se smije previše približiti.
Jezik je toliko složen fenomen, te se može naći u uskoj vezi sa politikom, nacijom, društvom, kulturom, historijom ili čak ima sociološka, lingvističa i mnoga druga određenja i vrijednosti. Priroda govornih jezičkih sistema nerijetko je ugrožena čovjekovim uplitanjem u njih. Društvena previranja, poput onih koja su se posljednjih godina dešavala i još uvijek dešavaju u Bosni, katkada poremente taj sklad.
Sociolingvistika se, kako joj i ime govori, bavi pitanjima kojima i lingvistika i sociologija. Ona je interdisciplinarna nauka. Ipak, primarno joj je izučavanje jezika, odnosno upotreba jezika u društvu.
«Sociolingvistika – grana lingvistike koja izučava sve aspekte odnosa između jezika i društva. Sociolingvisti se bave takvim pitanjima kao što su jezički identitet društvenih grupa, društveni stavovi prema jeziku, sandardni i nestandardni oblici jezika, pravci i potrebe nacionalne upotrebe jezika, socijalni varijateti i nivoi jezika, društvena podloga višejezičnosti itd.» (Kristal, 1988: 241)
Sociolingvistika se kao znanstvena lingvistička disciplina javila 60-ih godina prošlog stoljeća i relativno je mlada nauka (premda se pitanjima jezika i društva ljudi bave od davnina).
Ponekad se naziva i sociologija jezika. Sociolingvistika se bavi:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET