Hrvatska u srednjem vijeku | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Hrvatska u srednjem vijeku". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
J.U. Srednja škola
Jablanica
IZ HISTORIJE
TEMA:
HRVATSKA U SREDNJEM VIJEKU
Uvod
Doseljenje Hrvata
Pradomovina Slavena bila je između rijeka Visle i Dnjepra, te Karpata Desne i Dvine. Dijelili su se u tri grupe: zapadne, istočne i južne Slavene. To je bio jak, sposoban narod za naporan život i rad. Stanovali su u drvenim kućama oblijepljenim glinom. Vjerovali su u bogove s ljudskim osobinama i u prirodne sile. Vjerovatno su bili politeisti. Dok je drugim ratničkim narodima glavni cilj seobe bila pljačka, Slaveni kao ratari tražili su nove prazne prostore. Na seobu ih je poticala i veza sa ratobornim Gotima i Avarima i s bizantijskim carevima koji su ih smatrali bezposobnim saveznicima. Zbog veze s Germanima, Slaveni su postali vještiji u ratovanju i došli su do boljeg oružja. Iz svoje sjeverne pradomovine u današnju domovinu s ostalim južnim Slavenima doselili su se i Hrvati. Nauka malo zna o samom imenu Hrvat i o početcima hrvatske historije. Mnogi smatraju da Hrvati potječu s Iranske visoravni. Po toj teoriji najprije su prešli Kavkaske planine i preko južne Ukraine odnosno ušća Dona, došli u današnju Poljsku. Tu su oko grada Krakova stvorili jaku državu koja se do 11st. zvala Velika ili Bijela Hrvatska. Tu je sigurno bila pradomovina Hrvata jer je četri stoljeća i poslije iseljenja Hrvata po njima to područje nosilo ime. Prema djelu "De administrando Imperio" binzantijskog cara Konstantina VII Porfirogeneta (945.-959.) Hrvati su na današnje svoje prostore dospjeli u vrijeme bizantijskog cara Heraklija (610.-641.), koji ih je pozvao, pritisnut od Perzijanaca i Avara, kako bi savladali Avare i Slavene koji su opsjedali njegovu prijestolnicu i harali Ilirikom. Zajedno s bizantijskom vojskom 626.godine pobijedili su Avare i Slavene kod Carigrada i dalje u unutrašnjosti Balkanskog poluotoka. Nakon te pobjede Hrvati postaju slobodan narod i učvršćuju svoju državnu vlast na Jadranu i na kopnu prema sjeveru. Tako su postali gospodari Dalmacije i Panonije. Središte nove hrvatske države postali su ravni kotari u zaleđu Zadra, odakle se širi na prostore do Gvozda, Save i Istre a u unutrašnjosti do Vrbasa i rijeke Bosne, a uz morsku obalu do Cetine. Između Cetine i Neretve formirali su neretvansku oblast koja je obuhvaćala i srednjodalmatinsko otočje Brač, Hvar, Korčulu, te Zahumlje od Neretve do Dubrovnika, Travunju s Konavlima od Dubrovnika do Boke Kotorske, Duklju od Boke kotorske do Drima. Radi odbrane od neprijatelja hrvatska plemena sklapaju plemenske saveze kojima je na čelu vojvoda ili knez. Plemenski prvaci bili su Župani, koji zajedno s vojvodinim ratnicima čine vladajući sloj. Ostalo pučanstvo bili su slobodni seljaci i stočari, a bilo je i neslobodnih seljaka i robova.
Pokrštenje Hrvata
Najvažniji događaj za svaki stari evropski narod svakako je prihvaćanje kršćanstva, po kome među neuki svijet dolazi pismenost a kasnije i ostala književnost. Pokršteni narodi uključuju se u obitelj kulturnih naroda, ratoborni pljačkaški duh pomalo nestaje, a preovladava želja za mirnim i sređenim državnim i društvenim životom, za stvaranjem duhovne i materijalne kulture. Među najpoznatije izvore koji govore o prvim kontaktima Hrvata sa svetom stolicom i njihovu kasnijem pokrštenju svakako ubrajaju se Liber Pontificalis u kojem stoji kako je papa Ivan IV (640.-642) rodom iz Dalmacije, 641. godine poslao u Dalmaciju opata Martina s velikom svotom novca da otkupi zarobljenike i kosti tamišnjih kršćanskih mučenika. Za otkupljene kosti sagradio je pokraj Lateranske bazilike u Rimu posebnu kapelicu sv.Venancija i tu ih pohranio. To je najstarija pouzdana vijest o dodiru Hrvata sa svetom stolicom.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET