Hanibal Barka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Hanibal Barka". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Гимназија "Жарко Зрењанин"
Врбас
МАТУРСКИ РАД
ИЗ ИСТОРИЈЕ
ТЕМА:
"ХАНИБАЛ БАРКА"
Врбас, 2010
Увод
Ханибал Барка (247.пне.- 182.пне.) је био војни командант древне Картагине,најчувенији по достигнућима у Другом пунском рату у вођењу армије од Шпаније преко Пиринеја и Алпа у северну Италију и победом над Римљанима у Бици код Требије, бици код језера Тразимене и бици код Кане. У историји ће остати упамћем по томе што је једини војсковођа у историји који је успео да са слоновима пређе Алпе.
Nullus amor populis nec foedera sunto…
Litora litoribus contraria, fluctibus undas
Imprecor, arma armis: pugnent ipsique nepotesque.
Ни љубави ни мржње неће бити међу народима...
Нека се ваше обале супротставе њиховим, њихови таласи
Вашима, њихове руке вашим. Ово је моја молитва: пустите
их да се боре, они и њихови синови њихових синова, заувек.
ДОЛАЗАК НА ВЛАСТ
Хамилкар Барка, Ханибалов отац, погинуо је 229 г.пне. и војска ѕа свог војсковођу бира његовог зета Хаздрубала. Он је основао град Нову Картагину. Године 221.пне Хаздрубал је убијен и на његово место долази Хамилкаров син, Ханибал, коме је тада било 25 година. И поред своје младости, Ханибал је већ био зрео војсковођа,васпитан у мржњи према Риму. Када је преузео команду, он је сматрао да је картагинска војска спремна за рат. Коначно је могао да испуни свој сан и крене у освајање Рима, али је морао да нађе повод за рат. Од обалских градова Шпаније који су лежали јужно од Едра само се Сагунт, хеленизовани град, није покоравао власти Kартагињана, него је ступио у савез са Римом. Под изговором да је Сагунт напао на једно од племена подчињеним Картагини, Ханибал је почео опсаду града. Опсада је трајала осам месеци. Римљани шаљу послаништво у Картагину и захтевају да им се Ханибал преда. Картагињани то одбијају и долази до рата.
ХАНИБАЛ У ИТАЛИЈИ
Стратешки план Римљана био је унапред испраћен. Они су изабрали да воде рат на противничкој територији и у ту сврху једна римска војска имала је задатак да се искрца у Африци, а друга у Шпанији. Али је Ханибал претекао римљане. Он је сматрао да је најцелисходније да зада пораз Риму у самој Италији. Ступио је у везу са Галима и обећали су му помоћ. Ханибал је рачунао да ће италски савезници после првих његових победа одпасти од Рима и стати на његову страну.Да би остварио тај план,требало је да изврши дотле невиђен сувоземни поход. Да пређе са Пиринејског полуострва у Италији преко Пиринеја и Алпа. У пролеће 218.пне. Ханибал је са великом војском кренуо из Нове Картагине, прешао Пиринеје и марширао дуж морске обале које су биле насељене келтским племенима. Њему је пошло за руком да са неким урођеничким племенима закључи споразум,док се са другим борио. Галска племена нису могла да спрече Ханибала да пређе реку Рону. Особито тежак био је прелазак преко Алпа. "Пронаћи ћемо пут или ћемо га сами направити". Али је генијални картагински вођа,премда по цену великих губитака,успео да савлада све препреке које су му на пут стављали сурова Алпска зима и непријатељска келтска племена. Са ове стране Алпа, Ханибал је добио ранију обећану помоћ Гала, који су били незадобољни римском владавином.То је Ханибалу омогућило да пусти своје трупе да се одморе; њихов број веома се смањио. Од велике војске остало је 20.000 пешака и 6.000 коњаника. Прелаз преко Алпа представљао је ѕа римљане изненађење.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET